5 SEKTÖRDE TERFİ

Capital (Turkey) - - KARİYER PLANLAMA -

1990’larda pek çok iş insanına şaşırtıcı gelebilecek bu kariyer öyküsü, şimdi Türkiye’deki şirketler dünyasında artık normal sayılıyor. Bunda Y kuşağının işe yaklaşımının ve motivasyon faktörlerinin farklı olmasının etkisi de büyük… Y kuşağı, iş hayatına atıldıktan sonra bir an önce yükselmek istiyor. Hatta bazıları daha mülakatta “Bu şirkette ne kadar zamanda, hangi pozisyona gelirim” diye sorarak en baştan kariyer planlamasını talep ediyor. Tablo böyle olunca şirketler de gençlerin beklentilerini karşılamak ve parlak çalışanlarını elinde tutabilmek için terfi sürelerini “kısaltıyor” ve yeni unvanlar oluşturuyor. Bu yöntem özellikle maaş artışı olmayacaksa çalışan motivasyonunda etkili oluyor. Yani artık motivasyon ölçütlerinde maddi değil, manevi değerler de öne çıkıyor.

TERFİDE YENİ YAKLAŞIM

Terfi süreçleri neredeyse baştan aşağı yeni bir yaklaşımla yeniden yapılandırılıyor. Terfi kriterlerinde de değişiklik var. Öncelikle tecrübe terfi kriteri olarak arka plana atılmış durumda. Kıdemden daha çok performans ve yetenek odaklı yaklaşım belirleyen şirketler, aslında bu şekilde Y kuşağının “hızlı yükselme” beklentisine yanıt vermiş oluyor. Hemen hemen her şirkette, performans değerlendirmesi, kariyer gelişimi, eğitim, kişilik envanteri gibi çalışmalar İK departmanları tarafından düzenli takip ediliyor.

Sektörlere göre oranlar ve sayılar farklılık gösterse de rakamlar son 10 yılda şirketlerdeki terfi eden çalışan oranının arttığını ortaya koyuyor. Örneğin Brisa’nın terfi oranı son 10 yılda yüzde 2’lerden 10’lara yükseldi.

En çok terfi alan çalışan sayısı ise perakende sektöründe görülüyor. Bunun nedeni de perakende sektörünün dinamik yapısı ve şirketlerin mağaza sayılarını her geçen yıl artırması. Yeni mağazalar açıldıkça yeni çalışanlar alınıyor, mevcut çalışanlar da müdürlük ve yöneticilik gibi pozisyonlara atanıyor. Bunun nedeni ise perakende şirketlerinin kendi yöneticile-

EBRU COŞ

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.