MICHAEL PAGE TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ

Capital (Turkey) - - KARİYER PLANLAMA -

FİNANS

Finans sektöründe yatay geçiş bugünlerde pek fazla görülmüyor. Özellikle denetim şirketlerinde başlayanlar, belirli bir terfi sistemine göre ilerliyorlar. Bu sistemin de son yıllarda pek fazla değişikliğe uğradığını söyleyemeyiz. 3-4 yıl denetim şirketlerinde çalışan profesyoneller, reel sektöre geçtikleri zaman yine bu sisteme göre ilerliyorlar. Terfi sistematiği çok değişken, halihazırda var olan sistem uygulanmaya devam ediyor.

SATIŞ-PAZARLAMA

Bir şirkette pazarlama alanındaki en yüksek pozisyona gelmek için 9-10 kademe aşmanız gerekiyor. Satış sektöründe ise eskiden kişinin motivasyonunu yükseltmek için kademesini değiştirmeden zam yapılabiliyordu. Ancak artık yeni başlayanlar için en büyük motivasyon başarılarının duyulması. Bu yüzden birçok pozisyonun başına senior, executive gibi yeni unvanlar getirildi.

İLAÇ

Her geçen yıl terfi süreci daha da farklılaşıyor. Nitelikler ve profiller değişiyor. Artık şirketler geçmiş katmanlı yapıları yerine daha “düz” yapılara geçiyor. Elbette bu durum da farklı rollere geçilen, daha çok yatay geçişi öne çıkaran bir yapı oluşturuyor. Tecrübeli profiller süreli kontratlarla yönetim rollerinde de çalışıyor.

TELEKOM

Telekomda bir artış söz konusu olduğunu söyleyemeyiz. Bu alandaki büyük şirketlerde geçtiğimiz yıllarda çok sayıda organizasyonel değişiklik gerçekleşti, ekipler birleştirildi ve terfiler artmadı. Üstelik tüm bunların aksine işten çıkarmalar gerçekleşti.

MOBİL/E-TİCARET

Bu iki alanda yaşanan büyüme bu alanlarda orta ve üst düzey terfilerde doğal bir artışa neden oldu. Diğer yandan mobil ve e-ticaret haricinde hizmet veren teknoloji şirketlerinde belirgin bir artış görülmüyor. Spesifik yazılım üreten şirketlerde bir büyümeden söz edebiliriz ancak makro olarak bakıldığında bir büyüme gözlemleyemiyoruz.

HUGO CAMPO

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.