“TERFİ KRİTERLERİ DEĞİŞTİ”

Capital (Turkey) - - KARİYER PLANLAMA -

UNVANLAR GENİŞLEDİ

Geçmişte terfide kıdem önemli bir kriterken bugün daha çok performans ve yetkinlik gelişimi odak noktasında. Toyota’nın İK müdürü Seda Koytak, “Geçmişte terfilerin maddi bir karşılığı olmak zorundaydı. Bugünse farklı yan haklarla ve unvan yapılarıyla da bunu desteklemek mümkün oluyor” diyor.

DETAYLI İNCELEME

Brisa’nın insan kaynakları ve kurumsal gelişim direktörü Nilgün Özkan, terfi kriterlerinde bireylerin gelişim süreçlerinin ve yönetim stillerinin değerlendirilmesinin önem kazandığını belirtiyor. Akçansa’nın insan kaynakları genel müdür yardımcısı Serkan Yorulmazlar ise Organizasyonel Başarı Planı ile çalışanların performans-potansiyel analizlerinin yapıldığını ve kritik çalışanların takip edildiğini söylüyor.

SÜREÇ DEĞERLENDİRMESİ

Daikin Türkiye’nin İK direktörü Ali Mercan da geçmiş dönemlere göre terfi ve çalışan değerlendirme süreçlerinde kullandıkları araçlarının etkisinin arttığını belirtiyor. Buna göre performans süreçlerinin detaylandırılması, pozisyon nitelikleri gereği yabancı dil ve benzeri beceri setlerinin genişlemesi kriterler kapsamında oluşan farklılıklar olarak değerlendiriliyor.

SEDA KOYTAK

SERKAN YORULMAZLAR

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.