EN İYİ MEDYA KANALI HANGİSİ?

Capital (Turkey) - - KARİYER PLANLAMA -

Müşteriodaklı olmak hikayenin sadece yarısıdır. Bir şirketin aynı zamanda rakip odaklı olması da şart. Enerji içeceği kategorisine bakın. Dünyanın ilk enerji içeceği Red Bull markasıydı. Bu markanın başarılı olmasının nedenlerinden biri, onun küçücük 8.3-oz boyutundaki teneke kutusuydu. Tıpkı bir dinamit lokumu gibi bu küçük teneke kutu da Red Bull’un son derece güçlü bir enerji kaynağı olduğunu ima ediyordu. Ardından müşteri odaklı olan ne kadar enerji içeceği markası varsa neredeyse hepsi piyasaya 8.3 oz ebadında teneke kutu sürdü. Piyasaya 16 oz boyutlu teneke

SORU: EPazarlama bölümlerinin son 5 yıldır değiştiklerini düşünüyor musunuz? n büyük değişiklik gazete, radyo ve televizyon gibi geleneksel medyadan internete olan kayışı oldu. Beş yıl öncesinde Amerika’daki ortalama bir pazarlama bölümü, kendi reklam bütçesinin sadece yüzde 17’sini dijital medyaya harcardı. Geçen yıl ise ortalama bir pazarlama bölümünün kendi bütçesinden dijital medyaya harcadığı rakam tutarı sadece beş yıl içinde neredeyse iki kat artarak yüzde 32’ye ulaştı. Geleneksel medyadan dijitale kayışın neredeyse tamamı yazılı basın ile radyolardan geldi. Diğer yandan televizyonda hiçbir düşüş kaydedilmedi. Beş yıl öncesinde ortalamada bir pazarlama bölümü, kendi bütçesinin yüzde 38’ini televizyona harcardı. Geçen yıl da ortalamada bir pazarlama bölümü tamı tamına aynı rakamı, yani bütçesinin yüzde 38’ini televizyona harcadı.

Dijitale doğru olan bu eğilim, iyi bir trend mi yoksa değil mi? Ürününe göre değişir. Her ürün veya hizmet için en iyi olan bir medya yoktur. Televizyon özellikle de kendi markalarını rekabette farklılaştıracak ürün demoları sunabilen markalar için en mükemmel medyadır. Kol saatleri veya mücevherler için en mükemmel medya yazılı basındır. Güçlü sözel mesajları olan, bilhassa da bu mesajları kafiyeli veya ses tekrarlarıyla (aliterasyon) verebilen markalar için en mükemmel medya radyodur.

İnternet ise yeni değerlere sahip firmalar için en iyisidir, örneğin yeni kategorilerde çığır açan firmalar için... Üstelik lansmanı internet üzerinde yapılan markaların sadece yazılı mesajlara ilaveten videolu kampanyalar yürütme şansları da vardır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.