“DELOITTE DENEYİMİYLE RESME GENİŞ AÇIDAN BAKIYORUM”

Capital (Turkey) - - VELİAHTLAR -

EĞİTİM ABD’DE

İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi İskenderun’un tek özel koleji olan İkem Koleji’nde tamamladım. Üniversite eğitimimi ise ABD’de Washington DC’de bulunan The George Washington Üniversitesi’nin ekonomi bölümünde tamamladım.

12 YAŞINDA AİLE İŞİNDE

Biz de aile geleneği olarak çok küçük yaşta iş hayatına başlanır. 12 yaşımda Tosyalı Demir Çelik’te kaynak ve torna ustasının yanında işimizi ve sektörü tanıyarak işe başladım. Tüm eğitim hayatım boyunca hafta sonu ve yaz tatillerini fabrikada geçirdim. Kurumsal yapıda ilk deneyimim ihraç kayıtlı Ortadoğu satış yöneticiliği oldu. Ortadoğu ülkelerinde neredeyse girmediğim demirci dükkanı kalmadı.

DENETİM DENEYİMİ

Holding bünyesindeki profesyonel deneyimimden önce Deloitte bünyesinde 1 yılı aşkın süre boyunca denetim bölümünde çalıştım. Global ve kurumsal bir şirkette çalışmanın daha sonraki kariyer hayatıma çok büyük katkıları olduğu kanısındayım. Deloitte deneyimi hem vizyon hem de perspektif olarak tüm resme geniş açıdan bakmamı sağladı.

SATRANÇ OYNAR GİBİ

Denetim bölümünde görev almış olmam, riskleri ve fırsatları önden görebilme yeteneğimi artırdı. Adeta bir satranç oyunu misali, hamlelerimi çok öncesinden planlayabilme yetisi kazandırdı. İçinde bulunduğum sektör günlük değil, uzun vadeli yatırım ve stratejiler gerektirdiğinden, bu yeteneğin her gün aldığım kararlarda büyük bir etki yarattığına inancım tam. Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde tamamladığı eğitiminin hemen ardından 1995 yılında mali işler uzman yardımcısı olarak aile şirketindeki kariyerine başladı.

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Tülay Aksoy’un oğlu ve Tuncay Özilhan’ın yeğeni olan Aksoy, “Kariyer hayatımda bir Amerikalı, bir İngiliz, bir Türk, bir Kosta Rikalı ve bir İrlandalı yöneticiye raporladım. Şu anda ise CEO’muz Güney Afrikalı. Farklı kültürlerden, farklı bakış açılarıyla çalışmak çok önemli bir deneyim. Her bir yöneticim bana başka bir vizyon kattı” diye anlatıyor.

ŞERİF TOSYALI

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.