T

Capital (Turkey) - - TARIM BANKACILIĞI -

arım bankacılığı kredileri, son 5 yılda ortalama yüzde 22 büyüdü. Hatta danışmanlık şirketi EY’nin tespitine göre Türkiye’ye kredi büyümesinin göreceli yavaşladığı 2015 yılında, tarım kredileri yüzde 34 büyümeyi başardı. 2016’nın ilk 5 ayında da bu alanda yüzde 12 artış dikkati çekiyor.

Tarım kredilerinin toplam krediler içindeki payında da güçlü bir artış trendi mevcut. Tarım kredilerinin Mart 2014’te toplam krediler içindeki oranı yüzde 3,3 iken, Mart 2016’da bu oran yüzde 4,2’ye kadar çıkıyor. Sektörde mart sonu itibariyle 63 milyar TL tarım kredisi büyüklüğü bulunuyor.

Rakamların da gösterdiği gibi özel bankalar, bu alana daha fazla yoğunlaşmış durumda ve hatta daha önce bu alana girmeyen bankalar da ilgi göstermeye başladı. Bugün için pazarın ezici ağırlığı kamu bankalarında olmak üzere toplamda 10 oyuncu tarım bankacılığında rekabet ediyor.

“Tarım bankacılığı rekabetin çok sert olduğu bir alan değil ve getirileri yüksek” diyen EY Türkiye Finansal Hizmetler Sektör Lideri Selim Elhadef, önümüzdeki yıllarda kurumsallaşmış tarım işletmelerinin büyümesiyle bu alanda önemli bir potansiyel oluşacağını düşünüyor.

Fibabanka Genel Müdür Yardımcısı Emre Ergun, hem tarımsal üretim ve ihracatın her geçen yıl artış göstermesi hem yaşanan teknolojik gelişmelerle artan verimlilikle tarımın bankalar için gözde bir sektör haline geldiği fikrinde.

KÂRLILIĞI YÜKSEK Mİ?

Peki çiftçiler, neden son dönemde bankaların radarına girmeye başladı? Aslında bu sorunun yanıtı basit, tarım bankacılığı iyi kâr getiren bir alan… Bu alanda çalışan bir bankanın yöneticisi, özel bankaların bu kârlı alanı yeni gör- düklerini aktarıyor. Tarım bankacılığında daha az bir rekabetle kurumsal bankacılığının üstünde kâr marjlarıyla çalışılıyor. Selim Elhadef’e göre getirisi KOBİ bankacılığıyla paralel.

Peppers & Rogers Group Türkiye Genel Müdürü Selim Uçer de aynı fikirde. Uçer, “Tarım kredi faizlerinin yüksek olmasının da etkisiyle bu alan kârlı ve çekici. Büyüme potansiyeli çok olması nedeniyle birçok banka tarım kredilerine yatırım yapıyor” yorumunu yapıyor.

Tabii burada tarım kredilerinde sorunlu kredi oranının KOBİ bankacılığından daha düşük olması da çok önemli bir etken. 2015 sonunda tarım kredilerinde sorunlu alacak oranı yüzde 2,3’tü. Aynı kâr oranını getiren KOBİ bankacılığında ise takipteki krediler oranı yüzde 4’lerde. 2016 Mayıs ayında de tarımda bu rakam yüzde 2,4. Elhadef, “Bu oranlar, KOBİ bankacılığından daha düşük, kurumsal kredilerden daha yüksek bir rakamı ifade ediyor” diyor. Uçer de bugün tarımda takipteki kredi oranının, ortalama takipteki krediler oranı olan yüzde 3,3’ün aşağısında kaldığını özellikle vurguluyor.

Tarım kredilerinde sezonluk hasılat tarihlerinde yılda bir ödeme yapıldığından, tahsilat sorunları biraz daha gecikmeli olarak rakamlara yansıyor. Ama yine de danışmanlar yıl sonu için önemli bir artış beklemiyor.

BANKALARIN YENİ YARIŞI

Tarım bankacılığında en önemli oyuncu, adının da gereğiyle yıllardır bu alanda çalışan Ziraat Bankası. Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Göğebakan, BDDK verilerine göre tarım kredilerindeki sektör paylarının yüzde 63 olduğunu açıklıyor. Özel oyuncular arasında yıllardır bu alanda büyümüş bankalarla 68 milyar

EMRE ERGUN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.