ZİRAAT BANKASI GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

Capital (Turkey) - - TARIM BANKACILIĞI -

TL’ye ulaşan sektör finansmanının yaklaşık yüzde 30’u, özel oyuncular tarafından sağlanıyor. DenizBank, Şekerbank ve Anadolubank tarım tarafında kazandıkları tecrübeleriyle rekabette öne çıkıyor.

“2015’te tarım kredi hacmimizi 2,1 milyar TL’nin üzerine çıkarırken kredili müşteri sayımızı yüzde 25 artırdık” diyen Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Murat Sabaz, “Aile Çiftçiliği Bankacılığı” kapsamında son 1,5 yılda 60 bin çiftçi ailesine 1,6 milyar TL finansman sağladıklarını aktarıyor. Sabaz, bu alanda büyümeyi sürdüreceklerini söyleyerek şöyle devam ediyor:

“Bu yıl da aynı ivmeyle çalışmaya devam edeceğiz. Haziran sonunda tarımsal kredilerde yüzde 5 ve kredili müşteri sayımızda yüzde 10’un üzerinde artış yakaladık. Özel bankalar arasında tarım kredileri pazar payımız Mart 2016 sonunda yüzde 11. 2018 sonuna kadar 650 bin yeni çiftçi ve KOBİ’ye ulaşmayı hedefliyoruz.”

Tarım bankacılığında iddialı bir diğer oyuncu Anadolubank’ın genel müdür yardımcısı İlhan Küçükahmetler, tüm krediler içinde tarım kredilerinin payını 2016’da yüzde 12’ye ve 2017’de yüzde 15’e ulaştırmayı hedeflediklerini belirtiyor. Küçükahmetler planlarını, “Bu yıl yüzde 35 üzerinde büyüme gerçekleştireceğimizi umuyoruz. 2015 yılında müşteri adedinde hesap olarak yüzde 50 büyüdük. Yılbaşından bugüne kadar ise hesap adedinde yüzde 20, hacimde ise yüzde 29 büyüme kaydettik” şeklinde açıklıyor.

PAY ALMA HESAPLARI

Tarım bankacılığında büyümek, çiftçiye yönelik özel satış servis modelleri ve tarım hakkında bilgi birikimi gerektiriyor. Mevcut şube yapıları ve ekilen ürünlerden ekonomik getiri konusunda gelişmiş modelleri olmayan, geçmiş çiftçi verisine sahip olmayan bankalar, bu alanda büyümekte zorlanabiliyor. Ama bu alandaki kârlı potansiyeli gören özel bankaların iddiası sürüyor. Örneğin tarımda kredili 32 bin müşteriyle çalışan Garanti Bankası, yılbaşından bu yana tarım kredilerinde yüzde 19 artış yakaladığını açıklıyor. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, “Özellikle kredilerin tarımsal üretim sezonunun başladığı sonbaharda yoğunlaşacağı dikkate alındığında yıl sonunda yüzde 25 büyümeyi yakalayacağımızı tahmin ediyoruz”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.