“BÜYÜK ÖLÇEKLİ ÜRETİCİLERİ HEDEFLİYORUZ”

Capital (Turkey) - - TARIM BANRKEAKCAILBIĞETI - BÜYÜME SÜRECEK Mİ?

Tarım bankacılığında önümüzdeki dönemde de yüksek büyüme trendi sürecek. Selim Uçer, bu alanda önümüzdeki yıllarda da çift haneli büyüme rakamlarının devam edeceğini öngörüyor. Uçer, tarımdaki büyümeyi “Türkiye GSMH’sinde yüzde 8 paya sahip tarım sektörünün, toplam krediler içindeki yüzde 4’lük payı halen düşük seviyede. Yurtdışında Türkiye gibi önemli tarım ülkelerinde bu oran çok daha yukarılarda. Ancak Türkiye’de banka dışı kaynaklardan borçlanmanın çok yüksek seviyede olmasından dolayı banka tarım kredileri halen büyüme potansiyeli çok olan bir alan. Bankalar bu alana yönelik yenilikçi ürün ve çözümleri geliştirdikçe büyüme hızla artacak” şeklinde yorumluyor.

“Resmi otoritenin düzenlemeleri de tarımda yatırımların artırılması yönünde” diyen Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Murat Bilgiç, bu öngörüyle tarımın finansmanına özgü yurtdışından uygun maliyetli kaynak sağlanmasına devam ettiklerini belirtiyor ve haziran itibarıyla 2,5 milyar TL’ye ulaşan tarım kredilerinde büyüyeceklerini vurguluyor. Ayrıca Bilgiç, “Türkiye’nin farklı yörelerinde 14 şubedeki tarım bankacılığı servislerini tarım piyasa-

AYNI HIZLA DEVAM

Şu an itibariyle 1 milyonu aşan çiftçi müşterimiz bulunuyor. Özellikle küçük ölçekli üreticilerin büyük çoğunluğuna dokunduk. 2016 yılında büyük ölçekli üretim yapan çiftçi ve tarımsal işletmelerde penetrasyon hedefliyoruz. Ayrıca finansman erişimi kısıtlı, daha önce hiçbir bankayla çalışmamış kitlenin de finansmana erişimini sağlamak istiyoruz. Tarım kredisi bakiyemiz, 2016 yılının ilk 6 ayında yüzde 30 büyüdü ve 7 milyar TL’yi aştı. Yılın ikinci yarısında da büyümemizi aynı hızla devam ettireceğiz.

ÖZELDE LİDERİZ

Bankamız tarım kredilerinde yüzde 10’un üzerinde pazar payına sahip. Özel bankalar arasında da yüzde 33 payla pazarın üçte birine sahibiz. Ülkemizde tarımla uğraşan nüfus ve tarım arazileri gittikçe azalıyor. 2023 yılında 150 milyar dolar büyüklüğünde bir tarım ekonomisini hedeflerken tarımsal dönüşümün gerçekleşmesi için birim alana düşen verimi artırmamız gerekiyor. larındaki diğer şubelere de yaygınlaştırmayı hedefliyoruz” diyor.

Akbank Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, son dönemde tarımdaki gelişime dikkat çekiyor. “Türkiye ekonomisinin en önemli bileşenlerinden biri de tarım sektörü” diyen Bülent Oğuz, 3 milyon çiftçiyi barındıran sektörün modern sulama, organik tarım ve modern tarım tekniklerinin zirai alanda kullanılmaya başlamasıyla gün geçtikçe geliştiğinin de altını çiziyor.

Tarım bankacılığına 2013 sonunda başlayan Fibabanka’nın genel müdür yardımcısı Emre Ergun, alanın potansiyeline inanarak 3 yılda hem mikro kredilerde hem uzun vadeli tarımsal yatırım kredilerinde büyüme planları yapıyor. Banka bu yıl tarım kredilerindeki büyüklüğünü iki katına yani 250 milyon TL’ye ve 2 bin 500 aktif müşteri sayısını 10 bine çıkarmayı istiyor.

BÜLENT OĞUZ

ONUR ÖZKAN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.