“PROJE FİNANSMANINDA BÜYÜMEK İSTİYORUZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

2018 HEDEFİ İLK 10

2016 sonunda 50 milyar TL aktif toplamı ve 35 milyar TL kredi büyüklüğüne ulaşmayı planlıyoruz. Net kârımızın da 500 milyon TL’nin üzerinde olmasını hedefliyoruz. Bu yıl 30 yeni şube açacağız. Tüm bankacılık sektöründe 12’nci aktif büyüklüğe sahip bankayız. Bu yıl ilk çeyrekte kârlılıkta yüzde 20 artışla 125 milyon TL kâr yazdık. Aynı dönemde kredilerimizde yüzde 7,5 ve mevduatta yüzde 0,8 büyümemiz var. Toplam kredilerimiz içinde ticari kredilerin yüzde 44,7, KOBİ kredilerinin yüzde 36,2 ve bireysel kredilerin yüzde 17,3 payı bulunuyor. 2018 stratejimiz sektörde ilk 10 büyük banka içinde olmak. Ancak bugün olduğumuz 12’nci sıradan sonra yükselmek giderek zorlaşıyor. Bu amaçla 2018’e kadar 550 şubeli olmamız gerekiyor.

UZUN VADELİ KAYNAK

2015 yılında kârlılığımız özellikle proje finansmanında yoğunlaştı. Ankara’da 100 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayacak bir projenin finansmanını yaptık. Uzun vadeli kaynak oluşturmada başarılı olduk ve bunu sukuk ihracatlarıyla fonladık. Bugüne kadar 7,2 milyar TL’lik sukuk ihracı yaptık, şu an 4,6 milyar TL’si piyasada işlem görüyor. Tüm kaynaklarımızla özellikle proje finansmanında yatırım yapan bir bankayız. Bu yılda bu, devam edecek. Kârlılığın büyük kısmı enerji ve altyapı alanındaki bu tip proje finansmanlarından geliyor. Bu alanda büyümek istiyoruz. İnşaat ve imalat sektörlerine aktardığımız kaynak da 9 milyar TL’yi buluyor. Ayrıca bireysel konut finansmanı yapıyoruz. Konut kredilerinde katılım bankaları arasında en yüksek pay bizim. Konut kredilerimizin toplam kredilerimiz içindeki payı yüzde 18,6.

İkinci ve en önemli konu, nasıl konvansiyonel bankacılıkta teşvikli kamu fonları arz ediliyorsa faizsiz bankacılıkta da teşvikli kamu fonlarının arz edileceğine dair sinyaller mevcut. Burada çok büyük bir sıçrama beklemiyorum ama sektörde faaliyet gösteren bankalar açısından bu bir eşitleme sağlıyor. Bu kaynaklar sektöre girince hepimiz istifade edeceğiz.

Müşteri tarafından bakarsak da müşteri kitlesi genelde ortak ancak yeni kamu katılım bankalarının kamudan yeni müşteriler getirmesi de olası. Şu anda da kamu bankalarından bir geçiş trendi var.

Bu durumda katılım bankacılığında müşteri sayısının artmasını bekliyorsunuz. Ne kadar artar?

Evet, doğal olarak beklenti bu… Ancak kamu katılım bankalarının büyüme ihtiyacıyla sektörde nitelikli personel gereği ortaya çıkıyor. Bu konuda da mevcut oyuncular gibi yatırım yapılması önemli. Kamu katılım bankalarından da güçlü eğitimler beklemek iyi olur.

Bankacılık sektöründe güçlü bir lobi mevcut. Kamunun etkisiyle katılım bankalarının da bu gücü artar mı?

Zaten Katılım Bankaları Birliği’miz vasıtasıyla bu çalışmalar yapılıyor. Ürün ihtiyaçları oluyor, geçmiş dönem yeni ürünlerin sektöre kazandırılmasında birlik önemli rol aldı. Şimdi

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.