YENİ ALANLARDA FARKLI HEDEFLER

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

GAYRİMENKULU FONLUYORUZ Özel bankacılığa giren ilk katılım bankasıyız. Zamanlaması da çok uygun oldu. Özellikle fon kaynak tarafında faizlerin arttığı dönemde katılım bankaları bir dezavantajla karşılaşıyor. Bizim özel bankacılık kurmamızın amacı, Körfez Ülkeleri Suudi Arabistan, Kuveyt ve Dubai’den ülkemize yönelen hem yatırım hem gayrimenkul alımı taleplerine yardımcı olmak, katkı sağlamaktı. Burada ciddi bir talep vardı. Son 2 yıldır 55 milyon dolar gayrimenkul finansmanımız oldu. Yabancı müşterilerimizin gayrimenkul alımlarının yüzde 50’sini biz fonluyoruz. Ana ortağımız Kuwait Finance House ile fuarlara katıldık. Özel bankacılıkta ticari ve kurumsal işlerimiz de oluyor. Özel bankacılıkta 2016 sonu mevduat hedefimiz 1,6 milyar dolar. Burada konut finansmanında aktif olmak istiyoruz. ALMANYA PLANLARI Yurtdışında da planlarımız var. Körfez’de Bahreyn’de şube açan ilk katılım bankasıyız. Dubai’de de bir iştirakimiz var. Bu adımlarla kaynak tarafına yakın olalım ve yatırımcılardan Türkiye’ye gelmek isteyenlere yardımcı olalım istiyoruz. Ayrıca Almanya’da faaliyete başladık, buradaki ilk katılım bankasıyız. Alman Federal Bankacılık Düzenleme Kurumu’na katılım bankacılığını tanıttık, ürünlerimizi tek tek test ediyoruz. Almanya’da uzun bir yol alacağız ama sabırlıyız. Bu adım sadece Almanya değil Avrupa ülkelerine geçme imkanı veriyor. Şu an Almanya’da 3 şubemiz var. Köln’de 4’üncü şubemizi açıyoruz. Almanya rekabetin çok olduğu bir ülke, 2 binden fazla kooperatif bankası var. Ama aynı zamanda orada katılım bankacılığına nüfus açısından ihtiyaç da var. Hareketi sağlamak açısından buna ihtiyaç var.

Katılım bankacılığında kârlılık nasıl gidiyor? Genel trendde bankacılık sektörünün üzerinde bir kâr ile çalışıyordunuz.

2016 yılı ilk çeyreğinde mevduat bankalarında özsermaye kârlılığı yüzde 12,4 oldu. 2015 sonunda bu oran yüzde 11’di. Katılım bankacılığında ise bu yılın ilk üç ayında (Bank Asya hariç) özsermaye kârlılığı yüzde 10,4 oldu. Bankacılık sektörü ile kârlılıkta büyük farklılıklarımız kalmadı. Bundan sonra da kârlılığın bankacılıkla paralel gideceğini düşünüyorum.

Katılım bankacılığı tarafında yatırımcı ilgisi devam ediyor mu?

Dünyada likiditede daralma var, petrol fiyatları nedeniyle gelirler düşüyor. Suudi Arabistan borçlanıyor. Kuveyt devleti ilk defa bono ihraç ederek borçlanma piyasasına giriyor. Bu da yatırımcıların fonlarının kamuya yönelmesine neden oluyor. Dolayısıyla ilgi olur ama çok da ilgi olabilecek kadar özkaynak getirisi vermiyoruz. Ancak çok uygun fiyatlamalarla ki çarpanlar da fena değil, katılım bankacılığına ilgi olabilir. Geçtiğimiz yıllara göre biraz daha zor. Kârlılık yüksekken daha iyi yatırım ortamı vardı. Bugün sadece fiyatlama anlamında iyi işlem olursa ilgi olabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.