“KÂRLILIKTA OLUMSUZ SONUÇ”

Capital (Turkey) - - ÖDEME -

KÜÇÜKLERDE SIKINTI VAR

Filo yönetimi sektöründe finansal veriler bir merkezde toparlanamadığından sorunlu alacak rasyosu da açıklanamıyor. Çelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak, “Sektörde sorunlu alacak bindeler düzeyinde. Özellikle iflas ertelemeler sektörü, doğrudan etkiliyor. Aracı kiraladığınız şirket iflas erteleme aldıysa yine de araçlarınızı kullanmaya devam ediyor. Kötü niyetli alınmış iflas ertelemeler artınca kârlılığı olumsuz etkiliyor. Kimisiyle sulh yoluyla çözüm buluyoruz ama kötü niyetliler kalan 14 ayı kullanabiliyor. Küçük şirketlerde sıkıntı olduğunu duyuyoruz” diyor.

DOMİNO ETKİSİ VAR

Garanti Filo Genel Müdürü AYŞEGÜL GÜLGÖR ise “2016 Mart ayında sektörde müşteri başı araç ortalaması 5,8 adet idi. Sektör özellikle KOBİ segmentinde büyüdüğünden ekonomideki bu dalgalanmalardan mutlaka etkileniyor. Bugün sorunlu krediler içinde iflas erteleme almış firmaların oranı düşük olsa da bu firmaların ticari hayatta yarattığı domino etkisini sektörümüz daha çok hissediyor” yorumunda bulunuyor.

NAKİT AKIŞINA DİKKAT

“Sektörde nakit akış yönetimi son derece önemli” diyen LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay, “İflas erteleme alan müşterilerimiz kira ödemelerini son derece düzensiz yaptıkları gibi araçlarımızın geri iadesinde de işbirliği yapmıyor. Bu da sektörün sorunlu alacak bakiyelerini yükseltiyor. Araçların satılamaması nakit akışımızı olumsuz etkiliyor. Bunu yönetmek adına özellikle yeni müşterilerimize otomatik ödeme, kredili ödeme, kredi kartıyla ödeme gibi hızlı yöntemleri öneriyoruz” şeklinde konuşuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.