“SATIN ALMALARA DEVAM EDECEĞİZ”

Capital (Turkey) - - BES -

ÖNCELİK FON BÜYÜKLÜĞÜ

BES’te adetten çok ortalama fon büyüklüğüne önem veriyoruz. Fiba Emeklilik olarak 12 bin TL olan kişi başına düşen fon ortalamasıyla sektörün çok üzerindeyiz. Sektörde bu rakam 8 bin TL. Pazar payında değil, kişi başına düşen fon büyüklüğünde büyümek istiyoruz. Bu nedenle fona yönelik müşteri sayısını olabildiğince az tutmayı ve fon yönetiminde uzmanlaşmayı hedefliyoruz. Emeklilik şirketi olmayan bağımsız portföy şirketleriyle portföy anlaşmaları yapıyoruz, onlara portföy satmaları ve fonları kendilerinin yönetmeleri için yetki verdik. Bu kapsamda Altınbaş Grubu’nun Atlas adlı porföy şirketi, Perform Portföy ile anlaştık. Bu konuda bir platform haline gelmek istiyoruz.

HEDEF 300 MİLYON TL

Şu an fon büyüklüğümüz Ergo Emeklilik’in satın almasıyla 250 milyon TL oldu. Yılsonunda bu rakamın 300 milyon TL’ye ulaşmasını amaçlıyoruz. Ardından her yıl yüzde 40 civarında büyüyeceğimizi düşünüyorum. Müşteri sayısında ise yüzde 15 büyümemiz olacak. 5 yıllık hedefimiz fon büyüklüğünde 1 milyar TL’yi geçmek. Ama bir satın almayla bu 1 milyar TL’yi daha önce de geçebiliriz.

MÜŞTERİ SAYISI ARTTI

Ergo Emeklilik’in satın alınması, bizim için kârlı bir operasyon oldu. Geçen yıl gerçekleştiren Talas Grubu şirketi CIV Hayat satın almasıyla bu, ikinci büyük hareketimiz oldu. Ergo Emeklilik’in yaklaşık 35-40 bin müşterisinin bünyemize katılmasıyla BES’te müşteri sayımız yılsonunda 50 bine ulaşacak. Aktif büyüklüğümüzün de bu satın alma sonrasında 400 milyon TL’ye geleceğini öngörüyoruz.

BÜYÜME STRATEJİSİ

Kuruluşumuzun 3’üncü yılında bu büyüklüğe ulaşmamızda satın almaların büyük önemi var. Kazandığımızı yatırımlara ayırarak büyüme stratejimiz doğrultusunda satın almalara devam etmek istiyoruz. Şu anda 4 bin 200 tane PTT, 70 tane Fibabanka, 44 tane ICBC şubesiyle dağıtım yapıyoruz. Aktif Bank, Anadolubank ve Burgan Bank’la da anlaşmalıyız. BES satışlarımız ise sadece Fibabanka şubelerinde gerçekleşiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.