“Temkinli olmak gerekir”

Capital (Turkey) - - PARA YATıRıM - / MEVDUAT ÖNE ÇIKIYOR

Darbe girişimi sonrasında gösterge faizin 100 baz puan artış sergilediği gözlendi. Yaşanan gelişmeler sonrasında devlet-tahvili yerine mevduat daha çok ön plana

/ KARARSIZLIK HAKİM Piyasalar açısından dört bilinmeyenli denklem gibi… Uzmanlar tahmin yapmakta zorlanıyor. Kurun MB’nin de olası müdahaleleriyle 3,00 seviyesinin altına ineceğini düşünenler olduğu gibi olası risklerle yeni zirveler olabileceğini söyleyenler de var. Bu ortamda portföylerde FED’in de olası faiz artırımı dikkate alındığında bir miktar dolar bulundurulabilir. Kur hareketlerinde kısa vadede ise rating şirketlerinin açıklamaları etkili olacak.

Darbe girişimi sonrasında üç ay için OHAL ilan edildi. Bundan sonraki süreçte en kritik konu, Türkiye’nin kredi notuyla ilgili gelişmeler. InvestAZ Genel Müdürü HAKAN AVDAN, bundan sonra hükümetin uygulamalarının yakından izleneceğini, kredi notunun buna göre şekilleneceğini söylüyor. Not indirimi gelirse de yabancı portföy yatırımlarının etkileneceğini ve bunun faiz, döviz ve borsa üzerinde etkilerinin olacağını kaydeden Avdan, şunları söylüyor: “Hisse ağırlığının artırılması konusu için bir müddet beklenmeli. Gelişmeler takip edilmeli. Portföy dağılımı da bundan sonra tekrar gözden geçirilebilir. Bu arada Moodys ve Fitch’in Türkiye’yi yatırım yapılabilir seviyenin altına indirme ihtimaline karşı da temkinli olmak gerekir. TL mevduat, dolar ve altın öne çıkan yatırım araçları olur.” çıktı. Gösterge faizin gelinen seviyeler itibariyle bundan sonraki seyrinde rating kuruluşlarının kararları etkili olacaktır. Bu dönemde portföylerde TL mevduat önemli bir yatırım aracı olmaya devam edecek.

/ ALMALI MI BEKLEMELİ Mİ? Gelinen seviyelerde borsada değerleme açısından önemli fırsatlar olduğu kaydediliyor. Ancak bu dönemde pozisyon artırılmasını tavsiye edenler de var, beklenip gelişmelerin izlenmesini önerenler de. Türkiye’nin kredi notuyla beklentilere göre yatırımcıların burada karar vermesi gerekecek. Borsanın toparlanacağını düşünenler, başta bankacılık olmak üzere büyük hisseleri takip edebilir.

/ DİKKAT ÇEKİYOR Piyasalarda volatilitenin ve risklerin arttığı dönemlerde en çok dikkat çeken yatırım araçlarından biri de altın oluyor. Gram altın fiyatı 130 TL’nin üzerine çıktı. Ancak ons tarafında bir yükseliş yok. Eğer ons tarafında 1.375 dolar üzerinde bir fiyatlama başlarsa, altın yükseliş eğiliminde kalmaya devam edecek. Defansif durmak amaçlı portföylerde bir miktar altın varlık tutulabilir. Yatırımcıların ons fiyatı yanında dolar hareketlerini de izlemesi önemli.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.