CARİ AÇIKTAKİ DÜŞÜŞ DURDU

Capital (Turkey) - - UZUN VADELİ GÖRÜNÜM -

Türkiye’nin cari işlemler dengesi haziran ayında 4,9 milyar dolar açık verdi. Haziran ayı itibariyle yıllık cari açık ise 29,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yıllık cari açık mayıs ayında 27,7 milyar dolar düzeyindeydi. Buna göre haziran ayında yıllık cari açık 1,7 milyar dolar yükseliş gösterdi.

Yıllık cari açıkta geçen yılın ağustos ayından beri sürekli bir düşüş vardı. Bu düşüş yıllık cari açığı 43,3 milyar dolardan 27,7 milyar dolara kadar çekmişti. 10 ay süren bu düşüş döneminde cari açıkta 15,6 milyar dolarlık gerileme yaşanmıştı.

Haziran ayında cari açıktaki düşüşün durmasının iki nedeni var. Bunlardan birincisi, aynı ayda dış ticaret açığındaki düşüşün de durması. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, haziran ayında dış ticaret açığı geçen yılki düzeyinin 310 milyon dolar üzerinde gerçekleşti. Türkiye’nin cari işlemlerinin büyük kısmını mal dış ticareti oluşturduğu için, ülkemizde dış ticaret açığı ile cari açık genelde paralel seyrediyor. Haziran ayında cari açıktaki düşüşün durmasının ikinci nedeni ise turizm gelirlerinde yaşanan büyük düşüş. Turizm gelirlerinde epeydir düşüş var ama haziran ayında bu düşüş cari açığı olumsuz etkileyecek bir düzeye kadar çıktı. Yine TÜİK’in verilerine göre, haziran ayında turizm gelirleri geçen yılki seviyesinin 1,4 milyar dolar altında kaldı. Burada cari açıktaki düşüşün durmasında turizm gelirlerindeki gerilemenin etkisinin daha fazla olduğunu da belirtelim.

Cari açıkta haziran ayında yaşanan yükseliş şu an için geçici gibi görünüyor. Muhtemelen temmuz ayında cari açıkta yeniden düşüş yaşanacak. Çünkü Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın (GTB) verileri, temmuz ayında dış ticaret açığının tekrar düşüşe geçtiğini gösteriyor. GTB’nin verilerine göre, temmuz ayında dış ticaret açığı geçen yılki seviyesinin 2,3 milyar dolar altında kaldı. Bu da aynı ayda turizm gelirlerindeki düşüşün cari açıkta yol açacağı yükselişi bertaraf edebilecek kadar yüksek bir tutar. Temmuz ayı sonrasında cari açığın nasıl seyredeceği ise ekonomideki büyümenin seyrine bağlı olacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.