“İLK 5 ÜLKE ARASINA GİRECEĞİZ”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

1987’de kurulan Sofra Grup, 1992 yılında dünyanın lider yiyecek ve destek hizmetleri şirketi Compass Group PLC ile yüzde 50 ortaklık gerçekleştirdi. 2011 yılında ise Compass, kalan hisseleri de devralarak Sofra Grup’un yüzde 100 sahibi oldu. Sofra/Compass Group Türkiye bugün iş merkezleri, fabrikalar, eğitim kurumları ve sağlık kurumlarına toplu yemek ve destek hizmetleri sunuyor. Türkiye’nin 81 ilinde, 3 bin farklı lokasyonda yer alan şirketin bünyesinde 22’i bini aşkın kişi çalışıyor.

Sundukları hizmetle sektörde lider konumda olduklarını belirten Sofra Compass Group Türkiye CEO’su Nihat Kartal, son 8 yıldır her yıl çift haneli büyüyen bir grup olduklarını söylüyor. Bu yılın sonunda yüzde 14’lük büyümeyle 1,3 milyar TL’lik ciroya ulaşacaklarını ifade ediyor. Bu yılın ilk 6 ayını değerlendirdiğinde toplu yemek hizmetinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10, destek hizmetlerinde de yüzde 23 büyüme kaydettiklerini açıklayan Kartal, büyümelerinde katkısı olan önemli bir uygulamayı da şöyle paylaşıyor:

“Gıda fiyatları, tüketici ve üretici fiyatlarının hep üzerinde, ciddi oranlarda artış sergilerken aldığımız önlemler de ilerlememizde faydalı oldu. Bu duruma yönelik tedbir almak amacıyla çiftçileri de sevindirecek bir karara imza attık. Meyve ve sebzeyi doğrudan çiftçiden almaya başladık. Türkiye’nin dört bir yanındaki çiftçilerle anlaşma yaparak daha tarladayken ürünlerini alma garantisi verdik. Şimdiye kadar bu platformlar vasıtasıyla 450 çiftçiyle anlaşmalı üretim yaptık. Yılda 500 milyon TL’lik gıda alımı yapıyoruz. Sebze ve meyveyle başladığımız doğrudan gıda alımını kademeli olarak diğer ürün gruplarında da uygulayacağız. Bu yöntemle maliyetlerimizi de kontrol altına aldık. Dolayısıyla rekabet gücümüz de arttı. Bu da müşterilerimize olumlu yönde yansıyor.”

Türkiye’de toplu yemek sektörü, yıllık 20 milyar TL’lik bir ekonomik değere sahip. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan gıda üretim izni almış 5 bin işletme 400 bin kişiye istihdam sağlıyor. Bu pazarda Sofra/Compass Group olarak toplu yemek sektöründe Türkiye’de açık ara lider durumda olduklarını belirten Kartal, önümüzdeki yıllarda da çift haneli büyümelerini sürdürerek bu pozisyonlarını korumak istediklerini söylüyor. Orta ve uzun vadede hedeflerini de şöyle açıklıyor:

“Compass Group yapısı içinde 50 ülke arasında ilk 10’da, operasyonel anlamda ise 8’inci sıradayız. Türkiye olarak ilk 5 ülke arasında yer almayı hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda Türkiye pazarında şirket satın almalarıyla planladığımız hedeflere ulaşacağımıza inanıyorum. Global markalarımızla birlikte önümüzdeki yıl 4 bin kişiye daha istihdam sağlamayı öngörmekteyiz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.