“KONUT SEKTÖRÜNÜN ÖNÜ AÇIK”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

nanlar, 1965 yılında İstanbul-Laleli’de İnan İnşaat adıyla bir aile şirketi olarak kuruldu. 51 yılda 220’nin üzerinde projeyi tasarlayıp hayata geçiren şirket, geçtiğimiz yıl ise önemli bir dönüm noktası yaşadı. 2015 yılında uzun araştırmalar sonucu belirledikleri lokasyonlarda, çok sayıda yeni projelere başladıklarını belirten İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, bu projelerin yakaladığı başarının kendilerine kritik bir büyüme ivmesi kazandırdığını söylüyor. Projelere dair şu bilgiyi veriyor:

“Beylikdüzü’nde 42 katlı Terrace Lotus projemize başladık. Önemli ulaşım akslarına yakın konumda olan projenin çalışmaları hızla devam ediyor. Yine 2015 yılının başında yapımına başladığımız ve tamamının satışını yabancı bir fona gerçekleştirdiğimiz Terrace Home projemizi tamamladık ve teslim sürecine girdik.

Çekmeköy/Alemdağ bölgesinde Terrace Koru projemizi hayata geçirdik. Terrace Cadde 251 projemizle ‘terrace’ konseptimizi Bağdat Caddesi’ne taşıyoruz. Bağdat Caddesi’nde başladığımız diğer iki kentsel dönüşüm projemiz ise Aktan Terrace ve Ihlamur Terrace hızla bitişe doğru ilerliyor. Bu 3 projeyi 2 yeni proje, Cadde Terrace ve Marin Terrace ile devam ettireceğiz.”

İnanlar İnşaat, bu yıla 750 milyon TL’nin üzerinde ciro hedefiyle girdi. Şirketin önceliği Türkiye’ye ve İstanbul’a yönelmiş olan yabancı yatırım potansiyelini değerlendirmeye yönelik çalışmalar

İgerçekleştirmek. Şu anda yabancıya satış oranlarının yüzde 30 seviyesinde olduğunu açıklayan Serdar İnan, yıl sonuna kadar bu oranı yüzde 50 seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini söylüyor. İnan yeni projeler için de çalışmalarına devam ediyor. Yeni projelerde ilgilendiği lokasyonların başında ise Zekeriyaköy var. 3. köprünün yanı sıra 150 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyüğü olacak 3. Havalimanı’nın Zekeriyaköy’ün değerine değer katacağını ifade eden İnan, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Zekeriyaköy’de Terrace Zen, Terrace Cansit ve Terrace Elis projelerini hayata geçireceğiz. Ayrıca, İstinye’de Terrace İstinye, Atakent-Halkalı’da Terrace Su, Beylikdüzü-Esenyurt’ta Terrace Nill projelerimize başlamayı planlıyoruz. Özgün bir konseptle tasarladığımız başka bir projeyle de Beylikdüzü’nde farklı bir yaşam deneyimi sunmak üzere hazırlıklarımız devam ediyor.”

Serdar İnan, son yıllarda konut fiyatlarında yıllık ortalama artışın yüzde 20-25 civarında seyrettiğini hatırlatıyor. Bu oranın bazı özel lokasyonlarda yüzde 30-40 seviyesine ulaşabildiğini ifade ediyor. İnan’a göre önümüzdeki dönemde konutta fiyatlar yüzde 25 oranında yükselmeye devam edecek. İnan, “Sektörün ciro ve satış adedi olarak 2016 yılını 2015’ten çok daha yüksek bir seviyede tamamlayacağını düşünüyorum. 2017 ve sonrasında da sektörün önü yine açık olacak. Sadece İstanbul’da yüzde 10 oranında büyüme bekliyorum” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.