“5 YILDA 4 KAT BÜYÜYECEĞİZ”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Eczacıbaşı Topluluğu bünyesinde yer alan İpek Kağıt, tam 46 yıl önce Türkiye’nin ilk temizlik kağıdı kuruluşu olarak faaliyetine başladı. Selpak, Solo, Silen, Servis markalarının yanı sıra ev dışı kullanıma yönelik Marathon ve Selpak Professional markalarıyla faaliyetlerini sürdüren şirket, kurulduğu yıldan itibaren temizlik kağıdı sektöründe pazar liderliğini elinde bulunduruyor.

İpek Kağıt Genel Müdürü Sertaç Nişli’ye göre 2016, şirket açısından tarihi bir yıl. 300 milyon TL’lik yatırım hamlelerini tamamladıklarını belirten Nişli, üretim kapasitelerini yüzde 65 artırarak yıllık 180 bin ton kağıt üretme kapasitesine ulaştıklarını söylüyor. Bu yatırımın detaylarına ilişkin şu bilgileri veriyor:

“Toplam 300 milyon TL’lik yatırım hamlesi kapsamında Manisa’da en son teknolojiye sahip yeni kağıt makinesini ve medikal hijyen tesisini hayata geçirdik. Bu tesis hem yurtiçi hem yurtdışı büyümemizi desteklemek için yapıldı. Manisa yatırımıyla kağıt üretim kapasitemizi yüzde 65 büyümeyle 180 bin tona çıkardık. Eş zamanlı olarak Kazakistan’ın Almati şehrindeki fabrikamızı Astana’da inşa ettiğimiz, en ileri teknoloji makine ve ekipmanların yer aldığı yeni fabrikamıza taşıdık. Astana’daki yeni tesis, Orta Asya’daki bölgesel gücümüzü pekiştirecek. Yeni tesiste, iki kat artan kapasitemizle daha verimli ve kaliteli üretim yapmaya başladık.”

Kapasitenin artmasıyla İpek Kağıt’ın büyümesi de hızlanmış durumda. 2015 yılında yüzde 20 büyümeyle 575 milyon TL’lik ciro elde eden şirket, bu yılı 800 milyon TL’ye yaklaşan bir ciroyla kapatmayı planlıyor. Nişli de bugün ajandasının en önemli bölümünü hızlı ve kârlı büyümenin oluşturduğunu ifade ediyor. Bölgesel güç olma hedeflerine daha emin adımlarla ilerlediklerini dile getiriyor.

İpek Kağıt, 5 kıtada 60’tan fazla ülkeye de ihracat gerçekleştiriyor. İhracatlarının toplam cirolarının yarısını oluşturduğunu belirten Nişli, uluslararası pazarlarda da önemli bir oyuncu olduklarına dikkat çekiyor. Yurtdışı pozisyonlarını şöyle anlatıyor:

“Panama’dan Moğolistan’a kadar geniş coğrafyada satış yapıyoruz. Kazakistan, Gürcistan, Azerbaycan pazarlarında kendi segmentimizde lideriz. Beş yıl içerisinde yurtdışında 4 kat ve toplamda 2 kattan fazla büyümeyi hedefliyoruz. Yol haritamızda yer alan öncelikli yatırımlarımızı tamamladık.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.