“HEDEFE SADECE ORGANİK BÜYÜMEYLE ULAŞAMAYIZ”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA - PROF. DR. AHMET KİRMAN / ŞİŞECAM TOPLULUĞU YÖNETİM KURULU BAŞKAN VEKİLİ VE GM

HEDEF İLK 3

Dünyanın cam ev eşyasında 3’üncü, cam ambalajda 4’üncü, düz camda ise 5’inci büyük üreticisiyiz. Dünyanın en büyük 10 soda üreticisinden biri olmamızın yanı sıra krom kimyasallarında da dünya lideriyiz. Dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma hedefiyle yolumuzda ilerliyoruz.

YÜZDE 51 DIŞARIDAN

Yurtdışında Almanya, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya, Macaristan, Bosna Hersek, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Ukrayna, Mısır ve Hindistan olmak üzere toplam 12 ülkede 25 tesisle üretimdeyiz. 21 bini aşkın çalışanımızın yüzde 40’ı yurtdışında istihdam ediliyor. 2015 sonunda uluslararası satışlarımızın toplam satışlar içindeki payı yüzde 51 seviyesinde. böylece zirvenin yeni sahibi oldu.

Pladis CEO’su Cem Karakaş, yeni kurulan şirketi, grubun kurumsal tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olarak tanımlıyor. Grup, Pladis ile 26 bin çalışan, 13 ülkede 36 fabrika ile geniş bir operasyon hacmine sahip. Karakaş, ana hedeflerinin Pasifik kıyısı ve Güney yarım kürede yeni pazarlara giriş yapmak olduğunu söylüyor. Ayrıca Afrika ve Çin’de organik büyüme fırsatlarını değerlendirdiklerini belirtiyor.

Geçen yılın birincisi Arçelik A.Ş.’nin Hollanda merkezli şirketi Ardutch B.V. ise 2 milyar 606 milyon dolarlık cirosuyla listede 2’nci sırada yer aldı.

Daha önce listede ilk 3’te yer alan Rönesans Holding’in Rusya merkezli şirketi Renaissance Construction ZAO bu yıl verilerini paylaşmadı. 2015 Kasım’ında Rusya ile başlayan ve 2 ay önce sona eren uçak krizinin Rusya’daki şirketlerin 2016 cirolarını daha da küçülteceği ortada. Yine daha önce listeye üst sıralardan birden fazla şirketiyle giren Rusya ve çevresinde kurulu şirketleriyle öne çıkan OTİ Holding’in veri paylaşmaması da krizin derinliği hakkında fikir veriyor.

Anadolu Grubu’nun yurtdışındaki meşrubat operasyonları şirketi CCI International ise 1,2 milyar dolar ciroyla listede 3 sıra sıçradı ve 3’üncü oldu.

YÜZDE 80’İ KÜÇÜLDÜ

Capital Dergisi, 10 yılı aşkın süredir “Yurtdışındaki En Büyük 50 Türk Şirketi” listesini hazırlıyor. Bu süre için-

RİSKLER VE FIRSATLAR VAR

2016 yılı hedeflerimiz doğrultusunda ilerlemeye devam ediyoruz. Küresel ve bölgesel belirsizliklerin olduğu bu ortamda işimizi proaktif ve potansiyel riskleri görerek yönetiyoruz. En büyük önceliğimiz pazar risklerini ve fırsatlarını yakından takip etmek ve bu kapsamda atılacak adımlara güçlü bir yapı ile hazırlıklı olmak.

İNORGANİK BÜYÜME

Stratejik hedeflerimize sadece organik büyümeyle ulaşılmayacağını biliyoruz. Bu nedenle özellikle yurtdışında inorganik büyümeyi de önemsiyoruz. Şirket satın alma, ortak girişim ve diğer işbirliği olanaklarını içeren potansiyel tüm fırsatları değerlendirmek için sürekli çalışıyoruz.

CEM KARAKAŞ

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.