“DÜNYANIN HER YERİNDE FIRSAT ARIYORUZ”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA - SANİ ŞENER

GÜVENLİK ENDİŞESİ

Dünyada güvenlik endişeleri nedeniyle havacılık sektörü durağan bir dönemden geçiyor. 17 ülke ve 70 havalimanında edindiğimiz tecrübe, bu tür olaylarda yolcu sayısındaki toparlanmanın genelde hızlı olduğu yönünde. 2016’nın ikinci çeyreğinde kendisini iyice hissettiren belirsizlik ortamına rağmen yılın ilk yarısında toplam yolcu sayımız yüzde 3 oranında artış gösterdi.

FIRSAT ZAMANI MI? HEDEFLER BÜYÜK

Hedeflerimizi yüksek tutmaya ve dünyanın her yerinde uygun fırsatları araştırmaya devam ediyoruz. Çok değerli bir pazar olan Küba Havana Jose Marti Havalimanı için otorite ile görüşmelere başlayacağız. Yılın ilk yarısında Gürcistan Tiflis Havalimanı’nda pist ve taksi yolları yenileme çalışmalarını tamamladık. Kenya Nairobi, Umman Maskat ve ABD Washington’da özel yolcu salonu işletmeciliği projelerine başladık. Maskat ve Zagreb havalimanlarında yiyecek-içecek alanları için açılan ihaleleri kazandık. Bahreyn’de yeni terminal binası ve bağlantılı işlerini içeren 1,1 milyar dolarlık ihaleyi kazandık. ye ve Asya Pasifik arasında bir Beko Yolu oluşturacağız. İpek Yolu üzerindeki ülkelerde liderlik pozisyonları için çalışacağız. İlk 6 ayda 800 milyon Euro’luk güçlü bir nakit pozisyonuna sahibiz. Bu nakit pozisyonumuzla yeni satın almaları ve uygun fırsatları değerlendireceğiz.”

Abdi İbrahim İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut ise Körfez ülkelerinde büyümeyi hedeflediklerini söylerken, “Amerika ve Avrupa’dan da satın almak üzere şirket arayışlarımız devam ediyor” diyor.

Doğuş Holding CEO’su Hüsnü Akhan da satın alma planına dikkat çekiyor ve “Atina’daki Hilton Oteli’nin satış ihalesinde Yunan ortağımız ile birlikte en yüksek teklifi verdik. Bu otelin satın alma işlemini 2016’da tamamlamayı planlıyoruz” diye konuşuyor. Krizler aynı zamanda önemli fırsatları da beraberinde getiriyor. Emtia fiyatlarındaki düşüş global madencilik

LİDERLİĞİ KORUYACAĞIZ

Havalimanı inşaatı konusunda dünya sıralamasındaki birinciliğimizi korumak öncelikli hedeflerimiz arasında. Orta Doğu ve Afrika öncelikli bölgelerimiz ama Uzak ve Yakın Doğu’da orta vadede havalimanı projeleriyle ilgileniyoruz. Sahraaltı Afrika ve Güney Amerika ülkelerinin de önemli fırsatlar yaratabileceğini düşünüyoruz. şirketlerini krize soktu. Yıldırım Grubu İcra Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım da fırsat peşinde olduklarını söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Son 2 yıldır temaslarda bulunduğumuz ABD’nin en büyük liman operatörü Ports America’nın satış ihalesi sürecindeyiz. İhalede ikinci tur görüşmeleri devam ediyor. Global madencilik şirketlerindeki krizi bir fırsat olarak görerek bazı stratejik satın almaları radarımıza aldık. Bu fırsatların mali ve teknik inceleme işlemlerine başladık. ABD, Latin Amerika, Avrupa ve Afrika bölgelerine yatırım hedefliyoruz. Bu bölgelerde satın alma yoluyla yeni şirketlere bakıyoruz.”

Ziylan Grup, son yılların en büyük satın almalarından birine imza atarak Avrupa’nın ikinci büyük ayakkabı perakende markası Reno’yu Capiton AG ile birlikte satın aldı. Reno’yu yöneten HR Group adlı şirketiyle 2015’te 550 milyon dolar ciroya ulaştı. Grubun CEO’su Burak Övünç, “İran’da ise 5 yılda 30’dan fazla mağaza açmayı planlıyoruz. 2018 yılında bölgesel liderlik hedefliyoruz. Avrupa’da Reno ve Lumberjack’le büyümeye devam edeceğiz. Yurtdışı operasyonlarımızı önümüzdeki yıl 2,5 katına çıkaracağız” diyor.

Abalıoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Abalıoğlu, İsrail pazarındaki fırsatları değerlendirmeye çalıştıklarını söylüyor. Abalıoğlu ayrıca “Avrupa’da sektörün önde gelen şirketleri arasında uzun süredir devam eden agresif rekabet koşulları nedeniyle Romanya tesisimizde Batı Avrupa pazarlarına daha fazla ağırlık vermeye çalışıyoruz” diye anlatıyor.

Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, pazar ve hammadde kaynaklarına yakın yeni coğrafyalara yatırım yapmak istediklerini söylüyor. Yıldız, “10 yıl içinde dünyanın en büyük 5 üreticisinden biri olmayı planlıyoruz. Bulgaristan, İran, Hindistan, Afrika ve Amerika kıtasıyla ilgiliyiz” diyor.

HÜSNÜ AKHAN

NEZİH BARUT

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.