S

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ - FOTOĞRAFLAR:

ÖZLEM AYDIN AYVACI SEDEF SEÇKİN BÜYÜK

GÖKHAN ÇELEBİ büyüyüp 30 milyar TL ciroya ulaştı. Grubun 2016 performansı 2015’ten daha iyi bir görünüme sahip. Holdingin CEO’su Zafer Kurtul, 2016’nın ilk 6 ayında satışlarını yüzde 22 artırdıklarını söylüyor. Yine bu dönemdeki net kârlarını ise yüzde 11 artırarak 1 milyar 353 milyon TL’ye taşıdıklarını belirtiyor. 2015’in başından bu yana 5,5 milyar TL yatırım yaptıklarının altını çizen Kurtul, orta ve uzun vadeli hedeflerinin Sabancı Holding’in özsermaye kârlılığını yüzde 18’e çıkarmak olduğunu söylüyor. Her yıl en az yüzde 15 büyüme hedeflerinin olduğunu açıklayan Kurtul, “Reel olarak her yıl Türkiye ekonomisinin ortalama 2 misli kadar büyümeyi hedefliyoruz. Önceliğimiz her zaman kârlılık. Bu büyüme hedefi organik, ayrıca satın almalarla daha hızlı büyüyebiliriz” diyor.

Kurtul’un ajandası çok yoğun. Enerji sektöründeki performanslarından memnun olan Kurtul, perakendede Carrefoursa ile Türkiye’nin en iyisi olma hedefine odaklanmış durumda. Ayrıca topluluktaki portföy dağılımında çimentoyla beraber yüzde 24 olan sanayinin payını artırma niyetinde olduğunu açıklıyor. Her yıl nakit pozisyonlarının arttığına dikkat çekiyor ve bunu yatırıma dönüştüreceklerini de belirtiyor.

Her satın alma fırsatını incelediklerini ifade eden Kurtul, sanayi ve hizmetler sektörlerinde satın alma yapabileceklerini söylüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.