SABANCI’NIN GELECEK PLANI

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, yeni döneme dair planlarını Capital’e anlattı:

2015’te yüzde 9,5 oranında büyüyüp 30 milyar TL ciroya ulaşmıştınız. 2016, topluluk açısından nasıl bir yıl olarak ilerliyor?

2016 yılının ilk 6 ayında Sabancı Holding olarak başarılı bir dönem geçirdik. Bir önceki yılın aynı dönemine göre satışlarımız yüzde 22 artarak 17 milyar 166 milyon TL’ye ulaştı. Yine bu dönemdeki net kârımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artarak 1 milyar 353 milyon TL olarak gerçekleşti. Altı aylık bu dönemde 1,8 milyar TL yatırım yaptık.

2015’in başından bugüne yaptığımız yatırım miktarı ise yaklaşık 5,5 milyar TL oldu. Bu yatırım miktarı ülkemize duyduğumuz güvenin kanıtı. Yakın zamanda ülkemiz büyük bir felaketi atlattı. Fakat demokrasimizin gücünü gösterdik. Önümüzdeki dönemde demokratik kurumlarımızın daha da güçleneceğini düşünüyorum. Bu dönemde hepimizin önemli sorumlulukları var. Sabancı Topluluğu olarak faaliyet gösterdiğimiz alanlarda nasıl daha fazla büyürüz, nasıl daha fazla istihdam yaratırız diye çalışıyoruz. İstihdam ülkemiz için çok önemli, istihdamı artırmaya çalışıyoruz. Ayrıca verimliliğe çok önem veriyoruz.

Son 2 yılda konjonktür kaynaklı çok dalgalanma yaşadık. Konjonktür grubu nasıl etkiliyor?

İlk çeyrekte ekonomi yüzde 4,8 büyüme gösterdi. Bunun tamamı özel tüketimden kaynaklandı. Yatırımların ve net ihracatın katkısı olmadı. 2016 için büyüme tahminimiz yaklaşık yüzde 3,5 düzeyinde. Bundan sonraki büyüme, çeyreklerde hükümetin yapacağı teşvikler, istihdamdaki artış, ücretlerdeki artıştan dolayı tüke- İlk 6 ayda sat satışlarımız, önceki döneme göre yüzde 22 artarak 17 milyar 166 milyon TL’ye ulaştı. Her yıl reel olarak Türkiye ekonomisinin 2 misli kadar büyümeyi hedefliyoruz. tim ağırlıklı devam edecek. Yatırımların ve net ihracatın katkısı pek değişmeyecek. Tüketime gelecek ek tedbirler ekonomik aktivitenin hızlı ivme kaybetmesini önleyecek. Kamu tüketimi de büyümeyi destekleyecek. Bizim için tüketici güveni ve iç piyasanın güçlü olması çok önemli. Sabancı Topluluğu’nun toplam gelirlerinin büyük bir kısmı yurtiçi gelirlerden oluşuyor. Yabancı yatırımcının güveni de özellikle doğrudan yabancı yatırımların ülkemize gelmesi açısından çok önemli.

Darbe girişimi sonrasında yabancı ortaklarınızdan ne gibi sorular geldi?

Türk ekonomisi darbe girişimi sonrasında hükümetimizin aldığı başarılı önlemler sayesinde felaketi atlattı. Darbe girişiminden sonraki ilk iş günü olan 18 Temmuz’da bankalar açıktı, şirketler faaliyetlerine devam etti, normal yaşamda panik olmadı. Bu durum içeride olduğu gibi dışarıda da yatırımcıları biraz olsun rahatlattı.

E.on, Carrefour, Aviva, Heidelberg, Bridgestone, Ageas, Marubeni yabancı ortaklarımız. Yabancı ortaklarımızla olayın yaşandığı ilk günden bugüne sürekli iletişim halindeyiz. Onlar da bu süreçte bize ve ülkemize güvenlerini devam ettirdi. Ortaklarımıza ve potansiyel yatırımcılara Türkiye’nin kısa sürede normalleşeceğini, bu ülkenin potansiyelinin yüksek olduğunu anlatıyoruz. Ülkemize duyduğumuz güveni onlarla paylaşıyoruz ve yatırımlara ara vermeden devam ediyoruz. Reform paketinde neler öncelikli olmalı? Kısa, orta ve uzun vadeli hedefler olmalı. Kısa vadede güveni tesis etmek, yatırımı ve yatırımcıyı desteklemek en önemli konular olmalı. 1,8 milyarm TL’si ilk 6 ayda olmak üzere 2015’ten bu yana 5,5 milyar TL yatırım yaptık. Ho Holdingin nakit pozi pozisyonu artıyor. Bunu satın almalar dahil yatırıma dönüştürmemiz lazım. En Enerjisa, kurulu güç güçte 3.536 MW’a ulaştı. Hedefimiz hızlı büyümeyle sektördeki liderliğimizi korumak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.