KURTUL’UN AJANDASINDA ÖNE ÇIKAN KONULAR NELER?

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

EN AZ YÜZDE 15 BÜYÜME

Sabancı Holding’in özsermaye kârlılığını yüzde 18’e çıkarmak orta ve uzun vadeli hedefimiz. Her yıl en az yüzde 15 gibi bir büyüme hedefimiz var. Reel olarak her yıl Türkiye ekonomisinin ortalama 2 misli kadar büyümeyi hedefliyoruz. Önceliğimiz her zaman kârlılık. Bu büyüme hedefi organik, ayrıca satın almalarla daha hızlı büyüyebiliriz.

NAKİT POZİSYONU ARTIYOR

Her yıl 700 milyon liranın üzerinde temettü gelirimiz var. Bu rakamlar yıllar itibarıyla büyümeye paralel artacak. Harcamalarımıza baktığımızda ise en önemli kalem olarak her yıl 300 milyon TL dağıttığımız temettü var. Dolayısıyla Sabancı Holding’in nakit pozisyonu artıyor. Bunu yatırıma dönüştürmemiz lazım. Bu hem mevcut şirketlerde yatırımlarla hem satın almalarla olabilir.

SİNERJİ YARATMALI

Satın almada önceliğimiz sanayi ve hizmetler sektörü. Yeni bir satın alma yapılacaksa şirketlerimize sinerji yaratmamız önemli. Bu sinerji yeni pazarlar, müşteriler olabilir, kârlılık katkısı olabilir, hatta olmadığımız bir bölgede faaliyet yapma imkanı sağlayabilir veya teknolojimizi geliştirme imkanı verebilir.

YENİ SEKTÖRE GİREBİLİRİZ

Önümüzdeki yıllarda fırsatlara bağlı olarak yeni sektöre girmeyi de düşünebiliriz. Her satın alma fırsatını inceliyoruz. Yeni bir sanayi koluna girebiliriz, yeni teknolojilerle ilgili fırsatları düşünebiliriz. Faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde hem organik hem inorganik büyüme fırsatlarını değerlendirmeye devam ediyoruz.

Çimentoda yatırımlarınız devam ediyordu. Orada ne gibi planlar var?

Çimento şirketlerimiz Akçansa ve Çimsa. Çimsa beyaz çimentoda dünyanın ikinci büyük üreticisi konumunda. Afyon Çimento’da 165 milyon dolarlık yatırımımız devam ediyor. Afyon Çimento’nun yeni fabrikası ile Çimsa şirketimizin sektördeki pozisyonunun daha da güçleneceğine inanıyoruz. Yine Çimsa Eskişehir Fabrikası’nda 55 milyon dolarlık beyaz çimento yatırımı devam ediyor. Akçansa’da ise bu yıl 20’nci yılımızı geride bıraktık. Başarılı bir 20 yıl oldu. Her iki markamızla da sektördeki liderliğimizi sürdürmek önceliğimiz olacak. Temsa’daki büyüme hedefiniz nedir? Temsa’da bu dönemi oldukça başarılı geçirdik. İlk 6 ayda ihracatımızı 3 katına çıkarıp yeni bir rekora imza attık. Temsa Maraton aracımızın Türkiye pazarına sunulmasıyla yurtiçi otobüs pazarı seyahat segmentinde geçen yılın ilk 6 ayındaki pazar payımız yüzde 30 iken, 2016 yılının ilk altı ayındaki pazar payımız yüzde 36’ya yükseldi. Yurtiçi midibüs segmentinde ise pazar payımız geçen yıla göre yüzde 27’den yüzde 35’e

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.