“TURİZM YÜZDE 50 KÜÇÜLECEK”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA - KAAN KAVALOĞLU / LİMAK TURİZM GRUBU BAŞKANI

BÜYÜME ÖNGÖRÜLMEDİ

Maalesef özellikle bu yıl için turizm sektöründe bir büyüme sektörün tamamı tarafından öngörülmedi. Aksine küçülmenin olacağı, bunun düzeyinin ne olacağı üzerine yorumlar yapıldı. Benim 2016 ile ilgili kişi sayısındaki azalma beklentim yüzde 30 seviyesindeydi. Yıl sonunda bu rakamın yüzde 40’lar seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Fiyat seviyesindeki beklentim yüzde 25’di. Bu da yaklaşık yüzde 35-40 seviyesinde gerçekleşecek.

“DAHA AZ ETKİLENDİK”

Bütün bu verilerin ışığında turizm sektörü yüzde 50 seviyesinde küçülecek. Biz Limak Turizm Grubu olarak bu durumdan biraz daha az etkilendik. Öncelikle pazarı çeşitlendirdik ve yurtiçi pazara yöneldik. Ayrıca yurtdışında yaşayan Türklere yönelik pazarlama faaliyetlerinde bulunduk. Ayrıca bu yıl tek artış gerçekleşen Ukrayna, İran ve İsrail pazarları ile ilişkilerimizi sıkı tutarak bu pazarlardaki cirolarımızı artırdık. Buna rağmen geçen yıla oranla kârımız yüzde 35 azaldı.

CANLI DEĞİL AMA…

Bu yıl perakende sektöründeki durağanlaşmayı da dikkate alarak yüzde 10’luk ciro büyümesi hedefledik. Perakende sektörünün genelindeki büyüme oranının ise yüzde 7’ler düzeyinde olacağını tahmin ediyorum. Yılın ilk yarısına ait perakende satış göstergeleri “Piyasa canlı değil ama piyasada hareket var” dedirtir nitelikte.

VERİMLİLİK ÇALIŞMALARI

İlk çeyreğe göre perakende satışlarda yavaşlama var ama 6 aylık artış yüzde 3 oranında gerçekleşmiş durumda. Bu değerlendirmeler ışığında 2016 yıl sonunda sektörün büyümesi yüzde 7 düzeyinde olur. Biz kendi büyümemizi cirosal bazda yüzde 10 düzeyinde öngörüyoruz. Bunu da daha ziyade verimlilik artırıcı çalışmalarla ve metrekare büyümesiyle sağlayacağız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.