“ÇELİK PERFORMANSINI SÜRDÜRECEK”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA - ALİ PANDIR / ERDEMİR GRUBU YKB

TÜKETİM ARTTI

2016 yılının ilk yarısında Türkiye dünyada çelik tüketimi artan sayılı ülkeler arasında yer aldı ve sektör yüzde 6,3 büyüdü. Sektörün 2016 yılında bu performansını sürdürebileceğini söyleyebiliriz ancak bu konuda kesin bir rakam vermek de şu an için mümkün değil.

SATIŞLAR YÜKSELDİ

Erdemir Grubu olarak yılın ilk yarısında yaptığımız satışlarda geçen yıla göre artış gerçekleşti ve özellikle katma değerli ürün talep eden sektörlerdeki satış oranımız yükseldi. Otomotiv sektörünün gelişimine paralel otomotiv ve yan sanayine yapılan satışlar, inşaat sektöründeki büyük ölçekli projelerin etkisiyle boru profil sektörü satışları ile beyaz eşya sektörüne yapılan satışların toplam içindeki oranı yükseldi. Bu dönemde toplam nihai ürün satış miktarımızı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artırdık. sektörde verimlilik çalışmalarıyla kârlılığını yükseltmeye çalışıyor. Sem Plastik Genel Müdürü Yavuz Eroğlu, “İhracat pazarlarımızı çeşitlendirmeye odaklandık” diyor.

İnoksan, alternatif pazarlarla ilgili çalışmalar yapıyor, yeni ürünlerle talebi canlandırma yoluna gidiyor. Bu yıl başında yüzde 30 büyüme hedefi koyan ancak ilk yarıda yüzde 10 büyüyen Sarar, yıl sonunda sektörün yüzde 15 kendisinin de yüzde 15-20 oranında büyüyeceğini düşünüyor. Sarar Yönetim Kurulu Üyesi Ece Özalp, yurtdışı daha stabil olduğu için yurtdışı yatırımlarına hızla devam etme kararı aldıklarını anlatıyor. “Bu şekilde hedeflediğimiz büyüme rakamlarını tutturmayı planlıyoruz” diyor.

DHL Lojistik, sektörün üzerinde büyüme yakalamak için KOBİ’leri yakın markaja almış durumda. DHL Express Türkiye CEO’su Markus Reckling, farklı illerde düzenledikleri seminerlerle KOBİ’lerle bire bir temas kurduklarını anlatıyor, “Türkiye’deki KOBİ’leri dünyanın geri kalanına bağlamayı ve ihracatı Türkiye’de iş yapmak kadar kolay hale getirmeyi amaçlıyoruz” diye konuşuyor. BNP Paribas Cardif Türkiye de farklı sektörlerdeki iş ortaklarıyla, özellikle değişen pazar ihtiyaçlarına uygun farklı nitelikteki ürünlerini korumaya, yenilerini geliştirmeye odaklanıyor.

ECE ÖZALP MARKUS RECKLING ŞULE KUBAN ARDITTI

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.