CEO’NUN İKNA TURU

15 Temmuz darbe girişiminin ardından yurtiçinde büyük bir kenetlenme yaşandı. İş ve siyaset dünyasının yanı sıra toplumun tüm kesimleri demokrasi talebinde birleşti. Öte yandan yurtdışında Türkiye’de neler olduğunun çok anlaşılamadığı kaotik bir durum ort

Capital (Turkey) - - YENİ DÖNEM - Oaydin@capital.com.tr

ÖZLEM AYDIN AYVACI

urtdışında ortakları, müşterileri, stratejik işbirlikleri olan pek çok şirket var. İşte bu şirketler 15 Temmuz darbe girişiminin ardından oluşan bilgi kirliliği ve güvensizlik ortamında güven inşa etmek için yeni bir ajanda yaratarak ortaklarını ikna turuna çıktılar.

Orka Grubu yurtdışından çok sayıda müşterisini Türkiye’de ağırlayarak güven telkin etmeye çalıştı. Yıldız Holding’in darbe girişiminden tam bir hafta sonra global ortaklarıyla yaptığı toplantıyı Ali Ülker, Twitter hesabından “Global ortaklarımızla toplandık. Ekonomimize, işlerimize dair verdikleri olumlu mesajlarla yolumuza devam ediyoruz” sözleriyle duyurdu.

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ise “‘Bir ülke halkı demokrasi ve istikrar talebi için daha fazla ne yapabilir ki...” cümlesiyle başlayan mektubunda iletişim halinde olduğu yabancı şirketlerin üst düzey yöneticilerinden oluşan 400 yabancı yatırımcıyı Türkiye’ye güvenmeye devam etmeleri çağrısında bulundu.

Yine Akfen Holding bağlı ortaklıkları, iştirakleri ve yabancı ortaklarıyla birlikte uluslararası Financial Times gazetesinde bir hafta içinde ikişer kez ilanlar yayınlattı. Sabancı Holding ise Türkiye’nin Sabancı’sı imzasıyla hazırlanan ilanda “Türkiye’nin geleceğine olan inancımız, halkımızın demokrasiye olan bağlılığı sayesinde bir kez daha teyit edildi” mesajı verdi. Bu mesaj Financial Times, New York Times ve International New York Times gazetelerinde yayımlandı. Bu dev gruplar ortaklarıyla birlikte Türkiye’ye duydukları güveni tüm dünyaya haykırdı.

DÜNYAYA KRİTİK MESAJ

Yurtdışıyla bağlantısı olan pek çok şirket güven tesisi için “demokrasiye güven”in altını çizdi. Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Nane, darbeye karşı tutumlarını hem yurtiçinde hem

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.