“GELİR 3’TE 1 ORANINDA AZALACAK”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

MALİYETLER DÜŞÜRÜLMELİ

Yıl sonunda net rakamlar çıkacak ama havacılık sektöründe minimum 3’te 1 oranında daralma yaşanacak. Bunu göğüsleyecek imkanlarınızın olması lazım. Maliyetlerinizi tekrar gözden geçirmeniz gerekiyor, birim maliyetlerinizi düşürmeniz gerekiyor.

15 TEMMUZ KABUSU

Turizme ve taşımacılık sektörüne en büyük zararı 15 Temmuz kabusu yaşattı. Yolcunun seyahat başına ödediği primlerde ciddi gerilemeler oldu. Bunu bugünden yarına aktarma şansınız yok. Filmi başa sarsanız baştan başlatsanız her şey iyi olsa bile eski fiyat seviyelerine doluluk oranlarına yaklaşık 4-5 yılda ulaşırız.

2015’te ortalama 400 milyon dolar yıllık ciromuz vardı. 2016’da 500 milyon doların üzerinde büyüyeceğiz. Aslında filo da 3’te 1 büyüdüğü için bunun 550-600 milyon seviyelerinde olması lazımdı ama içinde bulunduğumuz durumlardan doluluk oranları da etkilendiği için bu yıl 500 milyon dolarların üzerine geçebilirsek başarılı bir hedef yakalayacağımızı düşünüyorum.

Siz aynı zamanda Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı seçildiniz. Sektördeki olumsuzluklar karşısında nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de turizm ve belediye belgeli 1 milyon 600 bin yatak var. 65 milyar dolarlık da turizm yatırımı var. Turizm direkt ve indirekt olarak toplam 4 milyon kişiye istihdam sağlıyor.

Ama son 1 yıldır yaşadığımız peş peşe olumsuzluklar Türkiye’yi tur operatörleri tarafından öncelikli tercih edilen destinasyon olmaktan çıkardı. Türkiye, dünyadaki büyük tur operatörü oyuncuların yıllık iş hacminin yüzde 40’ını oluşturuyordu. Mısır ise yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyordu. Peş peşe iki ülkede de aynı anda sorun yaşanması büyük oyuncularının yüzde 60’ının işinin tehlikeye girmesine neden oldu. Biz “Bizimle pazarlamaya devam edin” diye talepte bulunurken, onlar da “Siz gittiniz, giderken bizi de götürüyorsunuz. Ben ciromun yüzde 60’ını tehlikeye soktum. Ben ne yapacağım” demeye başladı.

Nitekim olay şu noktaya geldi: Yıllarca Türkiye turizmi dünya ortalamalarının çok üzerinde büyüdü. Türkiye bugüne kadar toptancılık sistemi üzerinden pazarlanıyordu. Hayat güzeldi.

Nitekim tüm olumsuzlukları ardı ardına yaşamaya başladık. İşin diğer yüzünü gördük. Artık hiçbir tur operatörü cirosunun yüzde 20’sinden fazlasını tek bir ülkede riske etmek istemiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.