/ BİMEKS YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Capital (Turkey) - - ANALİZ -

rerek, sektörün hedeflediği büyüme oranlarını yakalayacağını, hatta bir miktar üzerine çıkabileceğini düşünüyoruz” diyor.

MÜDEBBİR TÜCCAR DÖNEMİ

15 Temmuz darbe girişimi pek çok sektörü olduğu gibi yapı market pazarını da derinden etkileyeceğe benziyor. Tekzen Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin buradaki riski şöyle özetliyor: “FETÖ operasyonunda ismi geçen Anadolu’daki birçok üretici aynı zamanda bizlerin tedarikçisi. Orada üretimde bir kesinti olursa perakende tarafında bir arayış içine girmek mecburiyetinde kalırız. Onların tedarik zincirinde bir kesinti olursa bizler de sıkıntı yaşarız. Düzenli perakendede ona hizmet edecek montanlı üretici bulmak her zaman çok kolay değil. Bu, yıllara dayanan bir ilişkinin sonucu... Onun için birdenbire yarın başkasıyla çalışmaya başlayayım demek çok kolay değil. Ayrıca döviz rakamlarındaki oynaklık kira ve ortak gider gibi konularda maliyetlerimize etki edebiliyor.”

Tekzen tüm anlaşmalarını TL bazında yaptığı için kur dalgalanmasından etkilenmiyor ama diğer risklere karşı Gigin’in deyimiyle “müdebbir bir tüccar” gibi dav-

ERSİN SERBES

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.