“RİSKLERİ MALİYET YÖNETİMİYLE AŞACAĞIZ”

Capital (Turkey) - - ANALİZ -

DURGUN CİRO

Geçtiğimiz 10 yılda, yıllık yüzde 10 büyüyen sektör 2016’nın ilk 6 ayında düşen tüketici güveni gibi faktörler sebebiyle cirosal olarak büyümedi. Öte yandan, sektör içinde tüketici talebinin tek markalı bayi sisteminden çok markalı zincir mağazalara kayması sebebiyle son 10 yılda, bizim de içinde bulunduğumuz teknoloji perakendecileri yılda yüzde 20 büyüdüler.

GÜVEN ARTACAK

Yılın ikinci yarısında, 15 Temmuz’daki hain darbe girişiminin ardından toplumda oluşan birlik ve dayanışma duygusunun, tüketici güvenini artırdığını göreceğiz. Bunun sonucu cirosal anlamda bir canlanmayı, özellikle son çeyrekte gözlemleyebiliriz.

TEŞHİR TASARRUFU

Bu tür dönemlerde şirketlerin en etkin yönetebilecekleri alan maliyetlerdir. Bir yıldır satış alanlarımızda revizyon yapıyoruz. Son bir yılda mağaza sayımız aynı kaldı ama kira maliyetli satış alanını yüzde 15 azalttık. Kira giderlerimizde nominal olarak yüzde 20 civarında bir iyileşme sağladık. Maliyetleri, optimizasyon ve otomasyonla azaltma stratejimizin sonunda, faaliyet giderlerinin satışlara oranını 3 puan kadar iyileştirdik.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.