“DONMUŞ İLİŞKİLERİ CANLANDIRACAĞIZ”

Capital (Turkey) - - ANALİZ -

RUSYA FAKTÖRÜ

2016 yılında müteahhitlikte bizi etkileyen temel unsur Rusya oldu. Artık bu yıl Rusya’da çok fazla bir şey yapmak imkân dâhilinde değil. Ama 2017’den çok umutluyum. 2017’de Rusya’da yine ciddi müteahhitlik hizmetlerini Türkiye alacak, dolayısıyla artık 2016 yılı 2017’nin hazırlığı şeklinde geçecek.

2017 UMUDU

Türkiye’deki müteahhitler ağırlıklı olarak gaz ve petrol üreten ülkelerde çalışıyor. Petrol ve gaz fiyatlarının düşmesi buralarda pazarın küçülmesine yol açtı. Dolayısıyla Rusya’nın yeniden devreye girmesi çok önemli bir avantaj. Çünkü Rusya’nın dünya kupası gibi birtakım uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapacak olması birtakım altyapı yatırımlarının da hızlanacağını gösteriyor. O nedenle ben 2017’den daha umutluyum.

HAREKET VAKTİ

Müteahhitlikte kısa vadeli tedbir alamazsınız, bir projenin gelişmesi 3-4 yıldır. Ama geçmişte Rusya’da takip ettiğimiz işler vardı. Bu geçtiğimiz periyodda durdu. Şimdi onlara yeniden başlıyoruz. Son çeyreği 2017’ye bir nevi hazırlık, kopan eskiden geliştirilip de duraksamış ilişkilerin yeniden canlandırılması olarak değerlendireceğiz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.