“15 TEMMUZ TRAVMASI BÜYÜMEYİ ETKİLEYEBİLİR”

Capital (Turkey) - - ANALİZ -

FETÖ ETKİSİ

15 Temmuz’da yaşananlardan sonra normalleşmenin gecikmesi ve özelikle piyasadaki bazı şirketlerin bu terör örgütüyle bağlantılı faaliyetlerde bulunmuş olması bizim mevcut kredi portföyümüzde sıkıntılara sebep oluyor ve bu devam edecek gibi gözüküyor. Ayrıca yeni kredilendirme yaparken özellikle bu ve buna benzer bağlantılardan ari şirketleri seçerken sürecimiz biraz yavaşladı. Bu, sektör olarak bizi endişelendiriyor.

BÜYÜME RİSKİ

Atlatılan bu travmanın büyüme üzerine olumsuz tesir etmemesi için hem devlet otoritesi hem de biz oyuncular özen ve gayret göstermeliyiz. Ama kolay değil, çünkü dış kaynakların ve dış yatırımcıların bu ülkeye nasıl baktığı ve bundan sonra nasıl davranacakları da burada önemli. Tabii büyüme yavaşlarsa veya öngörülenin biraz altına doğru giderse bunun bankacılık sektörünün performansı üzerine de etkisi olur.

ÖNLEMLER

Çalışacağımız müşterileri seçerken bir de bu yönden dikkatli olmaya çalışıyoruz. Şimdiye kadar alışmadığımız yeni bir risk sahası çıktı. Olay çok taze olduğu için sağlıklı bilgi edinmek de kolay değil ama yavaş yavaş bu noktaya geleceğimize inanıyorum çünkü devamlı böyle bir şüpheyle yaşayamayız. Bir aşamada kaynak bilgiler daha netleşecek ve biz de hareket sahamızı, kimlerle nasıl iş yapacağımızı daha rahat göreceğiz diye düşünüyorum.

TeknoSA Genel Müdürü Bülent Gürcan ise son çeyreğin perakende sektörü için hareketli geçeceği savından hareketle yılı pozitif büyümeyle kapatmayı hedeflediklerini söylüyor.

Verimlilik gündemiyle aldıkları tedbirleri ise şöyle özetliyor: “Operasyonel giderlerimize dikkat ediyor, ürün karmamızı değerlendiriyor, dijitalleşmeye yatırım yaparak işlerimizi daha efektif hale getiriyoruz. Yakın mağaza lokasyonlarında ve bölgelerde güçlerimizi birleştiriyor, lokasyon değişiklerine gidiyor ve istediğimiz performansa kavuşmayan işlerimizi gözden geçiriyoruz. Daha hızlı koşmak için fit, entegre ve yalın bir yapı oluşturmaya odaklanıyoruz.”

KONTROLLÜ BÜYÜME

Küçük ev aletleri sektörü lüks ürünlerden oluşmadığı için iç piyasada son çeyrekte gelişmelerden çok yoğun etkilenmesi beklenmiyor. Hatta sektör umutlu bile denebilir… Arzum CEO’su Mete Zadil, “İç piyasadan bahsetmek gerekirse, öncelikle eğer bu kötü anı tüm

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.