“KÂRLILIKLAR AZALIYOR”

Capital (Turkey) - - ANALİZ -

RİSKLER

2016 yılının ilk 6 ayında rekabet ortamında artan oranda bir sertleşme gözlemlendi. Girdi maliyetlerine bağlı olarak standart ürünlerin kârlılıklarının azalması sektörde yaşanan genel bir sıkıntı. Son çeyrekte bölgedeki pazarlarla başlayacak ticaret potansiyelinin doğru analizi olası sıkışıklıkları azaltmada önemli olacak.

TEDBİRLER

Son kullanıcı beklentilerini önceden analiz edip, ihtiyaçlara hızlı cevap vererek ürünlerimizi kurduğumuz güçlü Ar-Ge ekipleri sayesinde daha iyi hale getirmeye çalışıyoruz. Tekstil sektöründe bugüne kadar kurulmuş en güçlü Ar-Ge ekibi ile yeni ve trende yön veren ürün aileleri oluşturup, markalarla birlikte etkin çalışma ortamına devam ediyoruz.

DAHA ÇOK SEYAHAT

Ayrıca standart ürün gamının toplam üretim içindeki oranını düşürerek katma değeri yüksek ürünler hazırlıyoruz. İkinci dönemde, özellikle satış ekiplerine daha fazla seyahat programları yaptırarak, ziyaret sayısını artırıp, müşteri ilişkilerimizde eksik hiçbir nokta kalmamasına uğraşıyoruz. rolü yapıp, yeni ürünlerle alternatif pazarlara açılarak baş etmeyi planlıyor. Güral aldıkları tedbirleri şöyle özetliyor; “Kontrol edebildiğimiz maliyetlerimizi iyileştirmek için sürekli projeler geliştiriyoruz, teknolojiye yatırım yapıyoruz. Türkiye’nin ilk şeffaf, ışığı geçiren, krem renkli Bone Porseleni’ni üreterek iç ve dış pazarda güç kazandık. Son yıllarda Avrupa pazarında da gözle görülür bir düşüş olduğu için, rotamızı alternatif pazarlara yönelttik. Özellikle Latin Amerika ülkelerinden talep var. Avrupa’da ise İspanya ve İtalya güçlü turizmleri sayesinde hala iyi iş yapılabilecek pazarlar.”

CİRO KORKUSU

Türkiye’nin en büyük elektrolit bakır ve tel üreticilerinden Sarkuysan’ın da 2016’nın ikinci yarısı için sektör adına en büyük endişesi ciro kaybı konusunda. Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı, “2016 yılının geri kalan bölümünde iç pazar satış ciromuzda düşme olacaktır. Bu da şüphesiz kârlılığımızı negatif etkileyecektir.” Çaycı, bu tehdide karşı hazırlıklarını ise şöyle özetliyor: “İç pazara satamadığımız miktarın minumum yüzde 50’sini ihraç etmeyi planlıyoruz. Bu da beklentimiz olan rahatlığı sağlamayacaktır.”

Yumurta ve piliç eti üreticisi Keskinoğlu Şirketler Grubu ise yılın son çeyreği için hem sektörü hem kendisi adına iyimser. Keskinoğlu Yönetim Kurulu Üyesi Keskin Keskinoğlu, 2016’da 2015 rakamlarının gerisine düşülmeyeceği görüşünde. Keskinoğlu olarak olası sıkıntıları aşmak için pazar ve ürün çeşitlendirmesi yoluna gitmişler: “Biz Keskinoğlu olarak her zaman riski dağıtarak ticaret yapmayı ilke edindik. Bu nedenle iç pazarda ürün çeşitliliğine büyük önem veriyoruz. Bu sayede de hedef kitlemizi sürekli genişletiyoruz. Dolayısıyla bir tarafta daralma olunca diğer taraf onu dengeliyor. Diğer yandan bu ilkemiz gereği; ihracatta da hiçbir zaman tek bir pazara bağımlı kalmamaya özen gösterdik, sembolik de olsa birçok ülkeye ihracat yaptık ve her ülkenin pazarında kendimize yer edindik. 75 ülkeye yaptığımız ihracat şu anda ciromuzun yüzde 10’unu karşılıyor.”

HAYRETTİN ÇAYCI

KESKİN KESKİNOĞLU

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.