/ SANKO HOLDİNG YKB

Capital (Turkey) - - ANALİZ -

partileri ve vatandaşları birleştirici özelliğini korursa herhangi bir düşüş olmayacağı gibi inanılmaz bir sıçrama da olabilir” diye konuşuyor. İhracatta ise durum farklı; petrol fiyatları düşük devam ettikçe Avrupa hariç diğer piyasalarda zorlukların devam edeceği ve özellikle Orta Asya’da ciro ve kârlılıkların düşeceği düşünülüyor. Zadil, “Bu bölgelerde risk yönetimi de müşteri kaybını getirecektir” öngörüsünde bulunuyor.

Zadil’e risklerle ilgili ne gibi önlemler aldıklarını sorduğumuzda ise bize şu cevabı veriyor: “Biz bu yıl başından beri dış piyasalarda herhangi bir ödeme riski almıyoruz ve kontrollü büyüme hedefliyoruz. Sadece ikinci yarıya özel bir durum değil ama işe alımlarımızda çok ihtiyatlı hareket ediyoruz. Sinerjilerden faydalanıyoruz, az ve öz ilkesini benimsiyoruz.”

YENİ ÜRÜN, YENİ PAZAR

Pek çok sektör gibi porselen sektörü de maliyetlerdeki artışlar, ani kur artışları, turizmdeki daralma ve ülkenin içinde bulunduğu durumdan etkilendi. Bunun dışında yıllardır süren düşük kaliteli, ucuz Çin porseleni ile rekabet de sektörü sıkıştıran bir diğer unsur. Güral Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika Güral, “Bunun yanında turizmin 2016 yılında beklenenin çok altında olması da iç pazarın beklenenden daha hızlı daralmasına yol açtı, bu da ciroları düşürüyor” diyor.

Şirket son çeyrekte tüm bu tehditlerle maliyet kont-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.