Farklı ödeme teknolojileriyle tanışacağız

Capital (Turkey) - - MEDIA PULSE - SONER CANKO

PERAKENDENİN OLMAZSA OLMAZI

ödeme sistemleri, perakende sektörüyle hep yakın ilişki içerisindedir. Türkiye’de Haziran 2016’da son 1 yıllık kredi kartıyla 517 milyar TL, banka kartıyla 43,6 milyar TL alışveriş gerçekleştiği görülüyor. Tüm kartlı ödemelere baktığımızda da 2015 yılında hanehalkı tüketiminin yüzde 39’unun kartlarla gerçekleşti.

Son yıllarda e-ticarette yaşanan gelişmeler, internetten kartlı alışveriş cirosunu yıllık 62,1 milyar TL’ye taşıdı. İnternetten yapılan kartlı ödemeler yüzde 30 büyüme göstererek tüm kartlı ödemelerde yüzde 11’lik paya ulaştı. Bugün kartlı ödeme sistemleri perakende sektörü için adeta olmazsa olmaz bir unsura dönüştü.

Ödeme sistemlerinin yakın ve uzak gelecek için

MOBİL TİCARET MOBİL ÖDEMEYİ BÜYÜTÜYOR

tüm yatırımları genç nüfusun tercihleri ve alışkanlıkları ile yaşadığımız dijital dönüşümü dikkate alarak şekilleniyor. Türkiye yoğun genç nüfusuyla önemli bir potansiyele sahip. 45 milyon internet kullanıcısıyla internet penetrasyonu yüzde 50’yi geçti. PERAKENDEYİ ŞEKİLLENDİREN GLOBAL TRENDLER

global trendlere baktığımızda tüketici değişiyor, teknoloji gelişiyor.

Satın alınan ürün veya hizmet için gerçek değerini vermek her geçen gün daha çok önem kazanıyor.

Tüketici satın alma aşamasına gelene kadar ürünü araştırıyor, benzerleriyle kıyaslıyor. Diğer satın alanların yorumlarını, tavsiyelerini dikkate alıyor.

Ürün veya hizmetin kolay ve kullanılabilir olmasına, yeni ve daha iyi deneyimler sunmasına önem veriyor.

Kişisel değerlerin değişmesiyle ürünün sağlığa olan etkisi, içeriği veya çevreye olan etkisi eskiye göre çok daha önemli.

Bireylerin beklentilerindeki bu değişim, akıllı telefonların da desteğiyle bilgiye kolay ulaşmalarıyla besleniyor. Paralelde ise teknoloji büyük bir ivme kazandı. “Big Data” doğru müşteri kitlesine, doğru ürünün sunulmasına imkan sağlıyor. Yeni teknoloji ve yeni uygulamalar eskisinden çok daha hızlı geniş kitlelere yaygınlaşabiliyor. 50 milyon kullanıcıya radyo ile 38 yıl, televizyon ile 14 yılda ulaşılmışken Pokemon GO ile 7 günde ulaşıldı. Gerçekten müşteri ihtiyacını karşılayan ürün ve hizmetler çoğunluğa hızla ulaşırken, diğerleri aynı hızla ortadan kalkıyor. Satın alma sürecinin en önemli parçası olan ödemeler de bu trendlerle birlikte gelişiyor, değişiyor. Perakendede mağazayla tek kanaldan ürün ve hizmet sunmak artık yeterli değil. Perakende devi WalMart, bir yandan kendi mobil ödeme çözümünü geliştirirken, diğer yandan online dünyadaki pozisyonunu güçlendirmek için jet.com’u satın alıyor. Tek müşteri deneyimini çok kanaldan sunabiliyor olmak önemli. E-ticaret ile başlayan rüzgar, mobil ticarete doğru dönmeye başladı. Online ödemeler içinde mobilin dünya ortalamasındaki payı 2015 sonunda ortalama yüzde 35’lere gelirken, Türkiye de bu seviyelere yaklaştı.

TÜM ÇEVRİMİÇİ NESNELERDEN ALIŞVERİŞ

Üstelik artık sosyal medya gibi sizin olmayan kanallar da alışveriş deneyiminin bir parçası haline geliyor. Yakın bir gelecekte ise çevrimiçi olan tüm nesneler üzerinden alışveriş yapabiliyor olacağız.

Bunlarla birlikte dijital cüzdanla ödeme, günümüzde perakendede en çok kullanıcıya ulaşabilmiş yöntem olarak ön plana çıkıyor. Üstelik online dünyada başlayan bu yolculuk, artık offline da değiştiriyor. Çin’de mobil ödeme pazarının yüzde 80’ine sahip olan AliPay, 10 yıldan sonra sahip olduğu 400 milyondan fazla kullanıcı bazını Avrupa’da da offline’a taşımaya başlamıştır.

Bu daha sadece bir başlangıç. QR teknolojisiyle ödeme, Beacon ile öneri ve ödeme, giyilebilir teknolojiler ile ödeme veya biyometrik doğrulama gibi daha pek çok farklı ödeme teknolojisi yakın dönemin trendleri olarak önümüze çıkacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.