“KUŞAKLAR ARASI GEÇİŞ UZUYOR”

PROF. J. PETER BEGALLA

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

Uzun ömürlü şirketlerin veliahtları ve yönetim uzmanları kuşaklar arası geçişin başarıyla atlatılabilmesi halinde şirketlerin ömrünün uzatılabileceği kanısında. En kritik konu ise kuşaklar arası geçişin ne zaman yapılması gerektiği konusu.

GEÇİŞTE JAPON YÖNTEMİ

Japonya’da bir asrı devirmiş ve en az 3 kuşak görmüş şirket sayısı 21 bin civarında.

Japon şirketlerinin uzun ömürlü olma konusundaki başarısı kuşaklar arası geçişi başarılı bir şekilde yönetmelerinde gizli.

Japonya’da bir şirketin sahibi, kendisinden sonra yönetimi devralacak varisini önceden belirliyor. Erkek çocuk sahibi olmayan ya da şirketi iş hayatından anlamayan çocuklarına bırakmak istemeyenlerse çareyi evlat edinmekte buluyor.

Bu durumun en yaygın görülen biçimi “Mukoyoshi” denilen yöntemle kızının kocasını evlat edinip “ikinci çocuk” olarak kayıtlara geçirmek.

Bir diğer Japon geleneğine göre ise aile şirketleri firmanın gelecek nesillere devamını sağlamak için başarılı yöneticileri evlat ediniyor. Japonya’da evlat edinilen 90 bin kişinin yüzde 98’i 25-30 yaş arasındaki iyi eğitimli erkeklerden oluşuyor. Evlatlıklarını kurumlarında çeşitli pozisyonlara yerleştiren şirket sahipleri böylece ileride daha az yetenekli bir oğlun veya yeğenin şirketin başına geçmesini önlüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.