“AİLENİN DOĞASI SÜREYİ BELİRLİYOR”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

SUZUKİ ÖRNEĞİNE DİKKAT

Aile şirketi Suzuki’nin bugünkü CEO’su ve yönetim kurulu başkanı Osamu Suzuki de şirketin devamlılığını sağlamak için zamanında evlat edinildi. Suzuki, kendisinden sonra yönetime gelecek 4’üncü kuşak olarak kendi oğlunu değil kızının kocası Hirotaka Ono’yu seçti. Ancak Ono’nun 2007’de pankreas kanserinden ölmesi nedeniyle Osamu yeniden işlerin başına döndü ve kendinden sonra yönetimi devralması için biyolojik oğlunu veliaht olarak belirledi.

Japonya’nın ardından dünyanın en eski şirketleri Almanya, Hollanda ve Fransa’da. Almanya’da yaşı 200 yıldan fazla olan 837, Hollanda’da 222, Fransa’da 196 şirket var. ABD’de kuşaklar arası geçiş çok başarılı değil.

The Family Business Institute’un araştırmasına göre şirketlerin ancak yüzde 30’u 2’nci kuşağa geçebiliyor. 3’üncü kuşağa geçen şirketlerin oranı yüzde 12, 4’üncü kuşağa geçenlerin oranıysa yüzde 3 seviyesinde. İngiliz şirketlerinin de sadece yüzde 3’ü 3’üncü kuşağa devredilebiliyor.

Türkiye’de de 200 yıllık şirket bulmak neredeyse olanaksız. Pek çok aile şirketi 2’nci ve 3’üncü kuşağa gelmeden yok oluyor. Ayakta kalanlarsa el değiştiriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.