“KUŞAK GEÇİŞLERİNDE TALİHSİZLİKLER YAŞADIK”

NESRİN BARUT ESİRTGEN

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

yüzde 16’sı başarabiliyor” diyor.

Konukoğlu, uzun ömürlü şirket yaratabilmek için kuşaklar arası görev süresine de dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Konukoğlu, “Grup içerisinde mutlaka bir yaş sınırı olmalı. Zamanı gelen ayrılmasını bilmeli” diyor.

Yüz Yıllık Markalar Derneği’nin üyelerinden Eyüp Sabri Tuncer’in 3’üncü kuşak temsilcisi ve bugünkü yönetim kurulu başkanı Engin Tuncer de Türkiye’de aile şirketlerinin ortalama ömrünün 40 yıldan az olduğunu, uzun ömrün sırrının dürüstlük ve kurumsallaşma olduğunu belirtiyor.

KUŞAK GEÇİŞ PLANI

“Aile şirketlerinde 2’nci nesle geçişte kurallar iyi konmalı” diyen Tuncer, kendilerinden örnek veriyor: “Bizim şirkette 2’nci kuşakta 27 kişi vardı. Babam 1970’te şirketin yapısını kolektiften anonim şirkete çevirdi. Şirketin yüzde 40 hissesini ihraç etti. Bu kritik karar aile şirketimizin ömrünü uzattı.”

Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nesrin Barut Esirtgen de Abdi İbrahim’in 104 yaşına gelmesini ve sektöründe lider olmasını yönetimi kurumsallaştırmalarına ve kuşak geçişini iyi yönetmelerine bağlıyor.

Aile şirketlerinde görevdeki kuşağın 60 yaşından önce görevini bir sonraki kuşağa devretmesi gerektiğini belirten Esirtgen, “Kuşaklar arası geçiş süreci iyi yönetilmediğinde sadece Türkiye’de değil dünyada da 4’üncü nesle ulaşabilmiş aile şirketlerinin sayısı parmakla gösterilebilecek kadar az” diyor.

DEVİR PLANI YOK

Ancak birçok büyük grupta kuşak geçişi yönetimdeki kuşağın ani ölümü ya da hastalığıyla gerçekleşi-

ERKEN VEFAT ETTİLER KADINLAR ETKİLİ OLDU KUŞAKLAR ARASINDA 36 YIL VAR

yor. Böyle bir durumda gelecek neslin kendini çabuk toparlayıp işi devralması bekleniyor. Sabancı Holding’de de 2’den 3’üncü kuşağa geçerken devir planı yoktu. Sakıp Sabancı, işini 3’üncü kuşağa devretmeden vefat etti. Benzer şekilde Doğuş Grubu’nda 2’nci kuşağa ani bir geçiş oldu. Ayhan Şahenk işini oğluna devretmeden aramızdan ayrıldı.

Birçok aile şirketinde halefin belirlenmemesi ise firmanın sonunu getirebiliyor.

Yönetim uzmanlarının belirttiğinin aksine Türkiye’de birçok aile şirketinde halefiyet planı yok.

Akbank, Deloitte ve Sabancı Üniversitesi’nin 15 aile şirketini kapsayan araştırması da bunu gösteriyor. Deloitte Baş Hukuk Müşaviri Lerzan Nalbantoğlu, araştırmaya katılan aile şirketlerinin hiçbirinin halefiyet

Abdi İbrahim 104 yıllık bir aile şirketi. Kuşak geçişlerinde bazı talihsiz durumlar yaşadık. Bizden önceki iki kuşakta aile büyüklerimiz erken yaşta vefat etti. Üçüncü kuşağın görevi devralması zorlu bir döneme rastladı. Ailemizin kadınlarının dirayeti bu zor zamanları atlatmamızda büyük rol oynadı.

Şirketimiz kuruluşundan bu yana her zaman belirli kurallara göre yönetildi. Babam İbrahim Hayri Barut vefat ettiğinde annemin kendi ve bizim adımıza eniştem Dr. Mekin Alpay ile yaptığı anlaşma, aile işimizin yönetim hususunda o güne kadar bilmediğimiz birçok ilkin yaşanmasına ve dikkate alınmasına vesile oldu.

1975’te kardeşim Nezih Barut ile birlikte üçüncü kuşak olarak 36 yıl sonra görevi devraldık. Geçmişte olduğu gibi bugün de yazılı yasalarımıza göre hareket ediyor ve bu doğrultuda kararlarımızı alıyoruz.

ENGİN TUNCER

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.