E-TİCARETTE BAŞARILI OLMANIN İPUÇLARI

Capital (Turkey) - - İNSAN KAYNAKLARI -

SORU: SonMarkalar açısından internetten satış gücünün önemi nedir?

10 yıl içinde internet üzerinden perakende satış işinin hacmi olağanüstü boyutlarda arttı. Örneğin Amazon’un gelirleri 2005 yılında 8,5 milyar dolardan 2015’te 11 kattan fazla artarak 107 milyar dolara yükseldi. Aynı dönemde bizim en başarılı geleneksel perakendecimizin (Walmart) gelirleri ise sadece yüzde 69’luk bir artışla 288 milyar dolardan 485,7 milyar dolara çıktı.

Salesforce ve diğer çok sayıda şirket bu eğilimden faydalanmak için kendi internet sitesini kuruyor. Her ne kadar internet üzerinden perakende satışlar çığ gibi artsa da biz Salesforce’un mağazasının başarılı olacağını düşünmüyoruz. Salesforce burada iki hataya düşüyor.

İlk yanlışı müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) yazılımında kullandığı marka isminin aynısını internet mağazasında da kullanması. Biz buna “yelpazeyi genişletme tuzağı” diyoruz ve bu aslında büyük şirketlerin sık sık yaptıkları bir hata. Büyük şirketler kendi marka isimlerinin o kadar iyi tanındığına inanırlar ki internet üzerinde ikinci bir marka ismi yaratmak için ekstradan para harcamaya gerek görmezler.

Bu hataya Walmart da düşmüştü. Perakende devi 2000 yılında kendi internet sitesini (Walmart.com) kurdu. 16 yıl sonrasında ise internet üzerinden yaptığı satışlar toplam satışlarının yüzde 3’ünü bile bulamadı. Ve Walmart büyük bir ihtimalle düşük satış hacmi yüzünden internet işinden zarar ediyor.

İki numaralı yanlış ise belirli bir ürün kategorisine odaklanmamak. Amazon gibi lider bir şirket aklına esen her şeyi satarak başarılı olabilir. Oysa SalesforceStore.com gibi yeni kurulmuş siteler bunu yapamaz.

Internet üzerinde kurulmuş yeni bir sitenin başarılı olabilmesi için belirli bir odağı olması gerekir. Örneğin Zappos.com ayakkabılara odaklanmıştı. Bu site o derece başarılı oldu ki Amazon onu tam 1,2 milyar dolar bedele satın aldı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.