“HEM SAĞ HEM SOL BEYNİNİZİ KULLANIN”

Capital (Turkey) - - İNSAN KAYNAKLARI -

SORU: İkiDijital reklamcılıktan sonra yaratıcılığın değiştiğini düşünüyor musunuz? Öyleyse neden?

farklı tür düşünme tarzı var: Mantıklı düşünme ve yaratıcı düşünme. Sonuçta herkes her ikisini de yapar. Mantıklı düşünme işini zihnimizin kelimelerle ilgilenen tarafı olan sol beynimiz yapar. Yaratıcı düşünme işini ise zihnimizin görsellerle ilgilenen tarafı olan sağ beynimiz yapar. Belirli bir problemi çözmeye odaklandığınızda her ne kadar işe yaramasa da o problemi mantıklı düşünerek çözmeye çalışırsınız. Yaratıcı düşünme ise çok farklıdır. O sizin tarafınızdan hiçbir çaba gösterilmeksizin aniden oluverir. Ben bazen gecenin bir yarısında uyanır ve kendimi mantıklı düşünmeyle çözemediğim bir problemi bir anda çözüvermiş bulurum.

Dijital reklamcılıkta artık moda sözcük “büyük veriler”dir. Biz bugün çok sayıda pazarlamacının zamanlarının ve çabalarının aşırı bir kısmını eldeki verilerin detaylı analizine dayanan mantıklı düşünmeye ayırdıklarını düşünüyoruz. Onlar toplantı odalarında oturuyorlar ve sağ beyinlerine sorunu yaratıcı düşünmeyle bilinç altından çözme şansı vermeksizin kritik kararlar alıyorlar.

Sağ beyniniz asla düşünmeden edemez. Sol beyninizi eldeki mevcut tüm gerçeklerle doldurun ve problemi unutun. Sağ beyniniz eninde sonunda muhakkak bir çözüm bulacaktır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.