Rekor kıran çabukluk

Dünyanın en verimli kombine çevrimli enerji santrali Düsseldorf’ta bulunuyor. Siemens’in gaz türbiniyle donatılmış bu santral, verimlilik, elektrik çıktısı ve ayrıştırılmış ısı konularında dünyanın dört bir yanında parmakla gösteriliyor.

Capital (Turkey) - - LİDERLİK -

Düsseldorf’un en mükemmel manzarasını nereden görebilirsiniz? Elbette ki 240 metre yüksekliğindeki Rheinturm telekomünikasyon kulesinin tepesinden. Ancak buna bir alternatif de belediyenin enerji şirketi olan Stadtwerke Düsseldorf AG tarafından işletilen ve geçtiğimiz günlerde bitirilen 65 metre yüksekliğindeki bir binanın gözlem platformu da olabilir. Camla kaplı bu binanın tam ortasından mavi gökyüzüne doğru pırıl pırıl parlayan gümüş renginde devasa bir çelik boru yükseliyor. İşte bu, dünyanın en modern ve en güçlü kombine çevrimli enerji tesisi olan Lausward enerji santralinin F Blok (Fortuna) ünitesinin bacasıdır. Burada hiçbir şey görmezsiniz, hiçbir şey duymazsınız, hiçbir şeyin kokusunu almazsınız ve bu platformun sıcaklığının nedeni baca değil ama cam dış yüzeyde parlayan güneş ışınlarıdır.

Bu enerji santralinin Fortuna ünitesi, ticari faaliyetlerine 25 Ocak 2016 tarihinde başladı. Burası Stadtwerke Düsseldorf’un 150’nci yıldönümü kutlamaları için 22 Mayıs 2016 tarihinde resmen hizmete alındı. Latin kelimesi olan “Fortuna”, aslında “şans” veya “kader” anlamına geliyor ve Stadtwerke Düsseldorf da bu santralin bu iki anlamdan birincisine örnek olmasını ümit ediyor. Bunun gerçekleşme ihtimali yüksek, çünkü fosil yakıt kullanan başka hiçbir enerji santrali bu kadar sessiz, bu derece çevre dostu ve bu kadar düşük salıma sahip değil. Ayrıca hiçbiri de estetik anlamda göze bu kadar hoş gelmiyor. Bu cam kulenin altında, enerji santralinin zarif dış cephesinin içinde geceleri bu binayı aydınlatılmış bir sanat eserine çeviren binlerce LED var. Asıl önemlisi içindekiler Belediyenin enerji şirketi, her ne kadar dışarıdan hoş görünen bir tesis istemiş olsa da asıl ilgilendiği konu bu santralin içten içe nasıl çalıştığı… Bu enerji santrali, tamı tamına üç dünya rekoruna imza atmış durumda. Yüzde 61,5 oranla en yüksek elektrik verimliliğine sahip ki bu sayede santral faaliyete geçtiğinden bu yana kilovat/saat başına sadece 230 gram hacminde CO2 salımı yapıyor. Kıyaslama yapmak gerekirse Almanya’nın tüm elektrik karışımı (içinde yenilenebilir enerji kaynakları da dahil olmak üzere) 2014 yılında kilovat/saat başına ortalamada 609 gram salım yapmıştı. Lausward santrali, aynı zamanda en yüksek enerji üretim kapasitesine (603,8 megavat) ve herhangi bir kombine ısı ve enerji (CHP) enerji santralinin sıcak suyu formunda en fazla termal enerjiye de (300 megavat) sahip.

Her ne kadar dünya rekorları çok hoş olsa da bir tesisin kârlı çalışmasını garantileyemiyor. Örneğin bu durum 4’üncü blok ünitesi 2011 yılından bu yana Lausward’ınkinin neredeyse tıpatıp aynısı, bir Siemens ürünü gaz türbiniyle çalışan 3

Düsseldorf’un Lausward Elektrik Santrali’ndeki Fortuna kombine döngülü enerji santrali: Bu yeni ünitenin içinde Siemens’in dünya rekoru kırmış türbini de bulunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.