/ BCG TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ

Capital (Turkey) - - BANKACILIK -

YENİDEN TASARIM

Bankalar müşteri deneyimini iyileştirmek ve verimliliklerini artırmak adına sürekli olarak süreçlerini ve organizasyonel yapılarını gözden geçiriyor. Dijital kanallarla geleneksel kanallar arası dengeyi inceleyerek, tüm kanalların rollerini yeniden tasarlıyorlar. Şube tarafında özellikle satış ekiplerinin verimliliğini artırmaya yönelik çalışmalar yapabilirler. Satışın, gelişmiş CRM çalışmalarıyla doğru müşterilere odaklanması, operasyonel iyileştirmelerle müşterilerle daha çok zaman geçirilmesinin sağlanması ve satış sürecinin optimize edilmesi burada atılması gereken önemli adımlar.

SADE YÖNETİM

Biz de bu konuda her yıl çeşitli projeler ve araştırmalar yapıyoruz. Yalın ve müşteri odaklı olan bankaların hem verimlilik hem finansal sonuçlar açısından daha başarılı olduğunu gözlüyoruz. Bu anlamda bankalar, hedef işletim modellerini gözden geçirip şu konulara odaklanmalı: Mümkün olduğunca az kademeden oluşan, satış ekibiyle yönetim ekibi arasındaki mesafenin en aza indirildiği, satış ve hizmet sorumluluklarının net bir şekilde ayrıştırıldığı bir yalın yapı kurmalılar. Operasyonel optimizasyon projeleriyle genel müdürlük süreçlerini sadeleştirme üzerine çalışmalı ve çevik iş geliştirme yöntemi ile projeleri daha az kaynakla, daha kısa zamanda tamamlamaya kafa yormalılar. rasyon iyileştirmelerine yatırım yapıyor. ING Bank’ın Kahramanmaraş’a kurduğu operasyon merkezi gibi pek çok banka, büyük kadrolu merkezleri tek çatı altında daha az maliyetle çalışacak noktalara taşımayı tercih ediyor. ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, “Operasyon merkezimizi Kahramanmaraş’a taşımasaydık ya da dijital kanaldan bu kadar yüksek satış yapmasaydık kârlılığımız geçtiğimiz yıl çok daha kötü olurdu. Operasyonel giderler/aktif olarak baktığınızda maliyet yönetiminde orta ölçekli bankalar dahil en iyilerden biriyiz. Şimdi kurduğumuz teknoloji altyapısını banka içinde iç verimlilik için daha fazla kullanacağız” diyor. Kuveyt Türk Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aslan Demir de verimlilik çalışmalarının temelinde tüm işlerin merkezileştirilerek elektronik ortama alınması olduğunu aktarıyor.

İDDİALI PLANLAR

Kâra odaklanan oyuncular, verimlilik planlarını sadece bu yıl için değil, uzun vadeli hedef olarak belirliyor. Örneğin Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, kendine verimlilikte en önemli gösterge olan gelir-gider rasyosunu daha aşağı çekme hedefi koyuyor ve bu rasyoyu orta vadede yüzde 50’nin altına indirmek istiyor. Aynı şekilde TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, yaptığı bir açıklamada, “Her yıl verimliliğimizi yüzde 10 artırmak istiyoruz” şeklinde konuşuyor. Orta ölçekli bir diğer banka DenizBank da önümüzdeki 3 yılda yıllık yüzde 20 verimlilik yakalamayı hedefliyor.

Odeabank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Cem Muratoğlu, bankanın kuruluşundan bu yana en önemli hedefinin şube verimliliğini maksimuma ulaştırmak olduğunu aktarıyor. Muratoğlu, “Şube başına ortalama mevduat hacmimiz, sektör ortalamasının 4 katı büyüklüğüne yakın” diyor.

“Geçen yıl en çok şube açan ikinci bankaydık, bu yıl ise birinciyiz” diyen Kuveyt Türk Genel Müdür Yardımcısı Aslan Demir, bankanın maliyet/gelir rasyosunda kademeli şekilde yakalanacak iyileşmeyle 1-2 yılda ilk 10 banka arasında olmayı hedefliyor. Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Temel Hazıroğlu’nun planında ise şu an yüzde 55,1 olan maliyet/gelir oranını önce yüzde 50’ye ve sonrasında kademeli olarak daha da aşağıya çekmek geliyor.

TEMEL HAZIROĞLU

CEM MURATOĞLU

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.