ÇIKACAĞIZ”

ABank’ın yüzde 100’ü bu yılın sonunda Katar sermayesine geçiyor. Bankanın yeni yöneticisi MÜGE ÖNERÖNER, ÖNER, s stratejisini bireyselde ve kurumsalda müşterilerinin ana 3 bankasından biri olmak üzerineü erine kuruyor.k Bankanın aktif büyüklüğünü ve kredi

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ - ELÇİN CİRİK

ABank da değişim sürüyor. Üç yıl önce bankanın yüzde 75 hissesini Commercial Bank of Qatar’ın alması sonrası banka kuvvetli bir yeniden yapılanmadan geçti. Bu yıl da hem mart ayında yönetime yeni bir isim geldi hem temmuz ayında yüzde 25’lik kalan hisselerin Katarlı sermayedara geçmesine karar verildi. Bankanın yeni vekil genel müdürü Müge Öner, yeni dönemde bankanın aktif büyüklük ve kredilerini her yıl ortalama yüzde 20-25 büyütme planı kuruyor.

2015’in son çeyreği ve bu yılın ilk üç ayında kredi portföyünde güçlü bir temizlik yapan banka, artan sermayesiyle atak bir büyüme döneme giriyor.

Öner’in orta vadede hedefi bankasını küçükler liginden bir üste, yani orta büyüklükteki bankalar arasında sokmak. Yönetici, “Bir üst lige çıkmak istiyoruz; 2018’de 20 milyar TL’ye ulaştıracağımız bir aktif büyüklük bizi bir üst lige atacaktır” diyor.

ABank Vekil Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Müge Öner ile büyüme stratejisini, orta vadeli hedeflerini ve bankacılık sektörünü konuştuk:

Anadolu Endüstri Holding, ABank’ta kalan yüzde 25 hissesini Katarlı ortağına satma kararı aldı. Neden? Satış ne zaman tamamlanacak?

Üç yıl önce temmuzda Commercial Bank of Qatar ile Anadolu Grubu arasında hisse devir sözleşmesi imzalanmıştı. Anlaşmada Anadolu

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.