“MEVDUAT FAİZİ DE DÜŞMELİ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

lumuzda iki kişi Anadolu Grubu’nu temsil ediyordu, satış sonrası değişim olacak.

Bu doğrultuda bankada bir strateji değişimi olacak mı?

Stratejimizde değişim olmayacak. 20152017 arası belirlediğimiz dönüşüm adımlarını harfiyen uygulamaya devam ediyoruz. Commercial Bank of Qatar, zaten ana hissedar olarak bu planların içindeydi.

Peki sizin yönetime gelmenizle banka içinde neler yaptınız?

Mart sonu göreve geldim ancak öncesinde de bankada CFO olarak görev yapıyordum. O nedenle bankada büyük bir değişim olmadı. Sadece banka içi bazı kadroları sinerji için bir araya getirdik. Şube ve organizasyon yapımızı 2015’te gözden geçirdik. Hangi illerde olmalıyız, neden olmalıyız, hangi sektörlerde bulunmalıyız, ne tip şubemiz olmalı sorularına göre plan yapmıştık. Bugün 900 kişilik bir personel ve 54 şubemizle devam ediyoruz. Bu süreçten geçtiğimiz için büyük değişim gerekmedi. Bankayı hangi alanlarda büyüteceksiniz? Kredilerimizde ağırlık yüzde 95 gibi bir

15 TEMMUZ SONRASI

16 Temmuz öğlen Merkez Bankası’ndan tüm banka genel müdürlerine “Tüm likidite ihtiyacınızı sağlayacağız” mesajı geldi. Bu çok büyük bir konfor, ferahlama; çünkü ne olacağını bilemiyorsunuz. Pazartesi sabahı şubeleri açtığımızda anormal bir durum yoktu. Yurtdışından acayip kredi talebi var mı, mevduatlar azaldı mı diye sordular; hiç öyle bir şey olmadı. Her gün bakıyoruz, hatta tersine mevduatlar arttı. Açıkçası işlere aynen devam ediyoruz, kredi kararlarında ve yönetimde aksayan bir durum yok.

HAREKET EYLÜLDE

Kredilerde bir talep artışı ya da var olanları geri çekme de yaşamadık. Hatta bu süreçte gıda ve marketlerde patlama yaşandı. Bu yıl sektör yüzde 15 büyür mü noktasını konuşmak için biraz erken diye düşünüyorum. Bugün ticari faaliyetlere zarar vermeyecek şekilde yürütülen bir süreçten geçiyoruz. Ticari faaliyet devam ettiği sürece firmalar için de endişe etmek gerekmiyor. Bayramdan sonra okulların açılmasıyla sektörde hareket bekliyorum.

KONUT KREDİLERİ MAKUL

Son olarak sektörde konut kredilerinde faizleri hem destek olmak hem orta ve uzun vadede faizlerin düşeceği beklentisiyle makul olduğunu düşünerek indirdik. Bu bütün bankaların elini taşın altına koyduğu güzel bir başlangıç. Ama bununla beraber mevduat faizinin de düşmesi lazım. Mevduatta ciddi bir rekabet olduğundan faizler aşağı çekilemiyor. Bizde konut kredisi faizi yüzde 1,10’du, yüzde 0,89’a indirdik. Burada matematiksel dengenin kurulması için, karşılık dahil mevduat faizlerinin yüzde 0,28 düşmesi gerekiyor. Zamanla ben bu dengenin kurulacağını düşünüyorum. Bu takdirde konut kredilerinde rakamlar kalıcı olacak. oranla kurumsal kredilerde. Kredilerde bireysel bankacılık payı yüzde 5’te kalıyor.

Bireysel kredi ağırlıklı bir banka değiliz ama tabii ki bireysel bankacılık bizim için önemli. Çünkü müşterilerimize tüm hizmetleri birden sunmak istiyoruz. Çok yaygın bir şube ağı stratejisi gütmediğimiz için daha seçkin, terzi usulü ne gibi hizmetler verebiliriz, bakıyoruz. Yatırım ürünleri, Diners Club gibi özellikli hizmetlerle daha odaklı bir yaklaşım hedefliyoruz.

Bireyselde belli bir hedef segmentiniz var mı? Büyüme hedefiniz nasıl şekilleniyor?

Açıkçası bireysel bankacılıkta orta ve üstü geliri hedefliyoruz, bu segmente odaklıyız. Burada hedefimiz, 3 yıl içinde kredilerde bireysel kredilerin payını yüzde 5-7 arasına çıkarmak olacak.

Bireysel ve özel bankacılıkta müşteri sayımız yüksek ama burada derinliği artırmalıyız. Bugünlerde bu konuda çapraz satış yapmak ve ana banka olmak üzerine çalışıyoruz. Özellikle maaş müşterilerimizin kredi ve kredi kartlarında penetrasyonumuzu artırmak istiyoruz.

“Kurumsalda ana şirkete (Anadolu Grubu) odaklanıp aşağıya doğru distribütörlerinden bayilerine, tedarikçilerine kadar tüm dallarında olacağız” deniyordu, hisse satışı sonrası bu strateji sürdürülebilecek mi?

Evet, bu strateji devam edecek. Banka olarak kurumsalda hala odağımız büyük ticariler ve kurumsal firmalar. Kurumsal kredilerde yüzde 40 kurumsal şirketlerden ve yüzde 55 pay da ticari ve büyük KOBİ’lerden geliyor. Aynı değer zinciri içinde olan tedarikçiler, KOBİ’ler de bizim radarımızda olacak. Burada Anadolu Grubu’nun desteği vardı, aynen de devam ediyoruz. Belli sektörlere odaklanıyoruz. Hangi sektörler bunlar? Gayrimenkul, enerji, gıda ve perakende ile plastik ve kimya sektörlerine odaklanıyoruz. Bu alanlarda sektörün yapısını bilerek uzmanlığımızı artırmak istiyoruz. Doğru kredi ve ürünü sunmak istiyoruz.

Gayrimenkul, Türkiye’nin lokomotif sektörü, o alanda olmamak mümkün değil. Burada daha çok emlak projelerinde olmayı tercih ediyoruz. Küçük banka olduğumuz için proje seçme şansımız var, riske göre proje bazlı gidiyoruz. Aslında turizm de odağımızda ama bu yıl maalesef dikkatliyiz. Orta ve uzun vadede bu alana yine bakacağız. Enerji de aslında zor bir yıl yaşıyor, destek paketleri var ama orta vadede en önemli lokomotif sektörlerden. Geçmişte tekstili de odaklarımız arasında sayıyorduk ama çıkardık.

ABank tamamen Türkiye’deki işlemleriyle kendini var eden, ayakları üstünde duran bir

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.