Trafik sigortaları günlük değişecek

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

intech’ler, bankaları değişime zorluyor. Öyle ki gelir yapılarından organizasyonlarına iş yapış şekillerine kadar her alanda önümüzdeki 10 yıl önemli gelişmelere gebe. Deloitte Türkiye Finansal Hizmetler Endüstrisi Lideri ŞULE FIRUZMENT BEKÇE, bankacılığın gelecek 10 yılını şekillendirecek trendleri şöyle aktarıyor: BASITLEŞME ŞART “Yıkıcı güçler nedeniyle finansal sistem değişim geçiriyor. Teknolojinin gücünü kullanarak fintech’ler, bankaların daha komplike adımlarla daha pahalı yaptıkları bazı işlemleri, daha hızlı ve basit şekilde yaparak oyunun kurallarını değiştirmeye başladı. Bu nedenle de bankaları pek çok alanda yeni senaryolar bekliyor. Örneğin fintech’ler ödeme sistemleri tarafında etkin olduğundan bankacılıkta bu alandaki komisyonlarda ciddi bir düşüş bekleniyor. Bu gelişmelerle bankaların organizasyon yapıları değişecek. Bankalarda daha çevik, operasyonel basitleştirmelere gitmiş bir yapıya ihtiyaç duyuluyor. Dünyada tüm bankaların bugünkü amacı, operasyonel yapılarını basitleştirmek, maliyetlerinden kurtulabilmek. Bankalarda ana olmayan aktivitelerin outsource edildiği bir döneme gireceğiz. HIZMET ÖNEMLI Gelecekte müşteri davranışı da yıkıcı olacak. Bugün bankacılar, belli müşteri kitlesinin kendilerine bağlı ol-

Trafiksigortaları, zorunlu olması nedeniyle kamuoyunu en çok ilgilendiren ve fiyatları nedeniyle sürekli göz hapsinde tutulan bir branş. Burada en son primlerde aylık değişimi beklemeksizin fiyat revizyonu yapılabilmesi karara bağlandı. Peki zorunlu trafik sigortalarında konuşulan günlük tarife belirlenebilmesi sektörü ve sigortalıyı nasıl etkileyecek? Sektör yöneticileri, bu değişimi şöyle yorumluyor: SIGORTALI LEHINE Generali Sigorta Genel Müdürü MINE AYHAN, “Trafik sigortasında verilen teklifin geçerliliğin 30 gün olması, sigortalılar lehine bir durum. Ayrıca daha hızlı aksiyon alınmasının trafik sigortalarında yüzde 78 olan sigortalanma oranına da olumlu yansıyacağını düşünüyorum” diyor. Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken ise “Yeni düzenlemeyle sigorta şirketleri mevzuat duğunu düşünüyor ama gelecekte bankalardan önce verilen hizmete bağlılık olacak. Yeni neslin marka kaygısı yok, sadece verilen hizmetin kalitesine bakıyorlar. Örneğin para kalkacak Bitcoin gelecek ya da kredi kartı yerine sadece telefonlarımızı kullanacağız. Tüm bunlarla finansta hizmetin öne çıktığı ve merkezde müşterinin davranışlarının olduğu bir dünya olacak. Bu da marka ve pazarlama ilgili aksiyonlarda değişim yaratacak. Gelecek nesil markadan çok markanın yaptıklarını bakacak. Böylece bankaların pazarlama stratejileri ve yatırım yapacakları alanlar farklılaşacak.

Çevik bankacılık geliyor

MAKINEYE BAĞLILIK Ayrıca yatırım kararlarında yapay zekanın, makinelerin ağırlıklı rol oynayacağı bir gelecek göreceğiz. Dünyada daha az insan odaklı, otomasyona dayalı bir trading hayal ediliyor. Ama bu zamanda makinelerin yönetiminden sorumlu olan daha tecrübeli kişilere ihtiyaç olacak. Yatırım dünyasında çalışan sayısı azalacak ama yetkinlikleri artacak. Özellikle ödeme sistemleri ve kredilendirmede piyasada bankaların dışında pek çok oyuncu mevcut. Bu ortamda dijital transformasyona ayak uyduranlar ayakta kalacak.” değişikliklerine ve piyasadaki gelişmelere daha hızlı tepki gösterebileceğinden daha da rekabetçi bir ortam yaratılacak” şeklinde konuşuyor. FIYATLAR NE OLUR? Mine Ayhan, “Yakın gerçekleştirilen düzenlemelerle trafik sigortaları fiyatlarında mayıs ayında başlayan düşüş eğilimi, ağustos ayı itibariyle ilk defa trafiğe girenlerde yüzde 15, tüm araç gruplarında yüzde 10’a ulaştı. Bundan sonraki dönemlerde sektörün zarar etmesine neden olan etkilerin azalmasıyla birlikte 2017 yılında primlerde daha fazla indirim etkisi görülebilecek” diyor. Ülken, torba yasa ile yapılan mevzuat değişikliklerinin, maliyetleri gelecek dönemde olumlu yönde etkileyeceğini öngörüyor. “Yapılan yasal düzenlemeler, sektörün yoğun tazminat yükünü hafifletecek ve şirketimizin de bu branştaki maliyetlerini düşürecek” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.