B

Capital (Turkey) - - FİNANS -

ireysel emeklilik sistemi, devlet katkısıyla güçlü bir sıçrama yapmıştı. Ancak sistem, yılbaşından itibaren yavaşlamaya başladı. Devlet katkısı sonrası sisteme dahil olan müşterilerin üçüncü yılını doldurarak çıkması bu yavaşlamanın nedeniydi. Ancak şimdi otomatik katılımın, BES’te ikinci bir büyüme dalgasını getirmesi bekleniyor. Ziraat Emeklilik Genel Müdürü Emin Çubıkcı’nın “Otomatik katılımla 2017 yılında, 2013’te devlet katkısı uygulamasıyla yakalanan ivmeye benzer bir artış yakalanmasını öngörüyoruz. Bu defa katkı payı artışına nazaran katılımcı sayısındaki artış daha yüksek oranda olacak” sözleri de bu beklentiyi doğruluyor.

1 Ocak 2017’de yürürlüğe girecek olan otomatik katılım, emeklilik sisteminde tüm kuralları değiştirecek. 45 yaş altı tüm çalışanların zorunlu olarak sisteme gir- mesini şart koşan otomatik katılımla Peppers&Rogers Group Türkiye Genel Müdürü Selim Uçer’in de değindiği gibi 3 yıl içinde katılımcı sayısında yüzde 50 büyüme yakalanması olası.

Willis Towers Watson Türkiye Direktörlerinden Evrim Köksal Arkut, bu yeni ortamda emeklilik şirketlerinin büyüme planlarının dramatik olarak değişeceğini öngörüyor.

Emeklilik şirketlerinin yöneticileri de otomatik katılımı fırsata dönüştürmek için tüm iş planlarını yeniden kuruyor.

KAÇ KİŞİ GİRECEK?

Otomatik katılımla ilgili ayrıntıların yılbaşına kadar alt mevzuatlarla netleştirilmesi bekleniyor. Burada en önemli nokta, Bakanlar Kurulu tarafından belirlene-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.