“K

Ece Holding’in yönetim kurulu başkanı de anlık konsantrasyon dağılmalarında işten uzaklaşıp odağını değiştiren yöneticilerden. Çenesiz, “Esas konuya sağlıklı bir dönüş yapabilmek için kısa bir ara verip internetten bir iki fıkra okuyarak veya komik video

Capital (Turkey) - - HOBIM YAŞAM - SİNAN ÖNCEL,

onsantrasyon eksikliği kişi ve kurumlara önemli sorunlar yaşatma potansiyeli olan bir konu... Verimsizlik, mutsuzluktan başlayıp günün sonunda kaza yapmaya kadar gidebiliyor. Saçma ve büyük bir olasılıkla pahalıya mal olan hatalar yaparken işler gereğinden fazla sürecektir.” Bu sözlerle konsantrasyonun önemine dikkat çeken Teradata Türkiye’nin CEO’su Gamze Aydın, konsantrasyonu dağıldığında şirket dışına çıkıp bir nefes aldığını söylüyor. Yöneticilerin çoğu da Aydın gibi kısa süreli konsantrasyon problemi yaşadıklarında yaptıkları işten bir süre uzaklaşarak dikkatlerini dağıtıyor.

Bu kısa vadede etkili çözümün yanı sıra düzenli spor yapan ve hobileri olan yöneticilerin yaptıkları işe odaklanmaları daha kolay oluyor. Örneğin Trendyol CEO’su Demet Mutlu ve Gittigidiyor CEO’su Öget Kantarcı, sporun zihnin yenilenmesinde çok etkili olduğunu söylüyor. Namet Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Kayar ise çocukluktan beri tutkunu olduğu denizin, kendisini

MÜZİĞİ DEĞİŞTİRİYOR

Genellikle konsantrasyon problemi yaşamadığını söyleyen Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı MURAT GİGİN, böyle durumlarda uyguladığı yöntemi ise şöyle açıklıyor: “Çalışırken mutlaka müzik dinliyorum. Konsantrasyonum dağılırsa dinlediğim müzik türünü değiştiriyorum.”

KAHVEYLE TOPARLIYOR

Eğer gece iyi bir uyku çekmişse gün boyunca konsantrasyonunu en üst seviyede tutabildiğini ifade eden Terteks Yönetim Kurulu Başkanı “Odaklanmak için en güzel yöntem, günde iki bardağı geçmemek kaydıyla kahve içmek sanırım” diyor.

KOMİK VİDEO İZLİYOR

ERDEM ÇENESİZ en zinde tutan şey olduğunu ifade ediyor.

Bunların dışında CEO’ların ofiste yaptığı odaklanma yöntemlerinin başında çıkıp yürüyüş yapmak, ekiple sohbet etmek, kahve içmek geliyor. Örneğin Bimeks’in yönetim kurulu başkanı Murat Akgiray, “Konsantrasyonumu yükseltmek için şirketteki departmanlarda dolaşıp çalışanlarla kısa konuşmalar yapıyorum” diyor. Kütahya Porselen’in yönetim kurulu başkanı Nafi Güral ise torunlarının videolarını izleyerek kafasını dağıtıyor.

SPOR YAPMAK IŞE YARIYOR

Sağlıklı beslenen ve düzenli spor yapan yöneticilerden biri de Trendyol’un CEO’su Demet Mutlu… Glütensiz, şekersiz ve bol sebze içeren bir diyetim uygulayan Mutlu, günde en az 2-3 litre su içiyor. “Günlerim yoğun, dinamik ve hareketli geçiyor, zinde ve enerjik olmak için hem sağlıklı beslenmeye çalışıyorum hem de spor yapıyorum” diyen Mutlu, iş ortamında odaklanma sorununu çözmek uyguladığı yöntemi ise şöyle anlatıyor:

“Çalışırken yoğun konsantrasyon gerektiğinde zihnimi tazelemek veya konsantrasyonum dağıldığında toparlamak için ofis içerisinde yürür, kafemizde bir şeyler içmeyi tercih ederim. Bunun dışında haftada 3-4 gün spor yaptığım için genellikle güne enerjik başlayabiliyorum.”

GittiGidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı da sporun konsantrasyona büyük faydası olduğunu düşünen yöneticilerden. Bu nedenle işte odaklanma problemi yaşamamak için öğle aralarında spor yapan CEO, şunları söylüyor:

“Kritik süreçlere konsantre olmak veya yeniden enerji toplamak için bulunduğum ortamdan kısa bir süre uzaklaşarak açık havada vakit geçirmeyi, müzik dinlemeyi veya öğle aralarında spor yapmayı tercih ediyorum. Özellikle sporun konsantrasyon açısından büyük faydasını gördüğümü söyleyebilirim. Fiziksel olarak kendinizi sağlıklı, güçlü ve zinde hissettiğiniz noktada bunun

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.