“Yatırımcılar izlemede kalmalı”

Capital (Turkey) - - PARA YATıRıM -

TCMB’nin ortalama fonlama maliyetini yüzde 8’in altına getirmesi ve gösterge tahvil faizinin önümüzdeki günlerde yüzde 9’un altına gelmesi mümkün. Ancak yıl sonuna doğru TL’de olası bir değer

/ DOLAR YÜKSELİŞTE FED’in 2016 yılı içinde 25 baz puanlık faiz artışına gidebileceğine yönelik piyasalarda bir beklenti var. Diğer merkez bankalarının genişlemeye devam ettiği bir dönemde bu beklentiyle dolar uluslararası piyasada değerlenme eğiliminde. TL, yıl başından itibaren diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre negatif ayrıştı. Negatif ayrışma devam etmez, ancak TL diğer para birimlerine paralel değer kaybını sürdürebilir. Bu ortamda dolar portföylerde olmalı.

Fitch’in not indirmemesi beklenen bir durumdu ama görünümü “durağan”dan “negatif”e çekmesi bir sonraki değerlendirmede not indirimi ihtimalini gündeme getirebileceğinden piyasada endişe yarattı. Diğer taraftan FED faiz artışı söylemlerinin eylül ayı toplantısı öncesinde gündeme oturtulması ve başkanların konuşmaları dolar tarafında da sıçrama yaratırken endişeleri canlandırmaya başladı. Aralık FED toplantısı ve kasım sonu-aralık başındaki Moody’s ve Fitch’in değerlendirme toplantılarının önemine dikkat çeken Destek Menkul Genel Müdürü TUNA YILMAZ, “Not indiriminin olmayacağı varsayımıyla endeksin 70.000-75.000 bandında dolaşabileceğini düşünüyorum. Bu süreçte yatırımcılar izlemede kalmalı ve gelişmelere göre portföy yaratıp yaratmama kararı alınmalı. Olumsuzlukların fiyatlanması durumunda uzun vadede ana şirketlere yatırım yapılabilir” diyor. kaybı ve satış baskısı, gösterge faizi yüzde 9,00-9,50 bandına getirecektir. Bu ortamda, TL faiz tarafında mevduat yüzde 12’nin üzerinde getirisiyle öne çıkıyor. Tahvil ve ÖST fon önerileri daha sınırlı.

/ 70.000-75.000 BANDI Borsayla ilgili yıl sonu tahminleri yukarıyı işaret etmekle birlikte hisse pozisyonların artırılmasında aynı iyimserliği göremiyoruz. Not risk, jeopolitik riskler ve FED riski nedeniyle izlemeye devam etmekte fayda var. Ancak maliyet yapmak için 70.000-75.000 bandı uygun seviyeler. Çünkü Borsa, gelişen piyasalara göre bu seviyelerde yüksek iskontaya sahip. Bu durumda hisse pozisyonları bir miktar artırılabilir.

/ DALGALANMA BEKLENMİYOR Gram altın fiyatları belirlenirken ons altın fiyatları ve dolar/TL kurunun fiyatlarından yararlanılır. Ons altın 1350 seviyesini geçmekte zorlanıyor ve uzun pozisyonların azaldığı görülüyor. Yıl sonuna yaklaşırken FED’in faiz artırım ihtimali masada. Faiz artarsa ons altın fiyatlarında geri çekilme görebiliriz. Ancak FED’in faiz artırması kuru yukarı taşıyacaktır. Bu durum nedeniyle gram altın fiyatında ciddi bir dalgalanma beklenmiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.