Atlas dergisi ve Ankara Ticaret Odası (ATO), 20-21 Ağustos 2016 tarihlerinde Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde düzenlediği gezide ilçenin doğal ve kültürel değerleri 40 basın mensubuna tanıtıldı. A

Capital (Turkey) - - ETKİNLİK -

tlas dergisi ve Ankara Ticaret Odası (ATO), 20-21 Ağustos 2016 tarihlerinde Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde özel bir keşif gezisi düzenledi. Etkinlik kapsamında basın mensupları Suzuki Yeni Vitara araçlarla ilçenin doğal ve kültürel değerlerini gezdi, jeoparkta yeryuvarının ilginç jeolojik oluşumlarını keşfetti.

Kızılcahamam-Çamlıdere Jeoparkı içinde bir gün geçiren 30 gazeteci, Orta Miyosen (15-18 milyon yıl önce) döneminde bölgede oluşan jeolojik oluşumları inceledi, aynı zamanda yeryuvarı tarihinin bir dönemi hakkında detaylı bilgi aldı. Soğuksu Milli Parkı’ndaki piknik alanında öğle yemeğiyle başlayan etkinliğe 40 basın mensubunun, Atlas ve ATO ekiplerinin yanı sıra Kızılcahamam Kaymakamı Mehmet Yıldız ve Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin Güney de katıldı. Etkinlikte Doğan Burda Dergi CEO’su Mehmet Y. Yılmaz, ATO Başkanı Salih Bezci, Atlas Yayın Direktörü Murat Köksal, Hürriyet Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek ve Doğan Burda Ankara Temsilcisi Erdal İpekeşen de yer aldı.

“Jeopark”, önemli jeolojik oluşumları bir araya toplamayı ve bunları korumayı amaçlayan bir kavram. Jeopark alanı içinde sadece jeolojik öğeler bulunmuyor; bölgenin tarihi, arkeolojik, biyolojik, tüm değerlerini de içine alıyor.

Kızılcahamam-Çamlıdere Jeoparkı gerek rehberlik hizmeti, gerekse diğer organizasyonlarıyla Türkiye’nin en düzenli ve en organize jeoparkı. Basın mensupları Orta Miyosen dönemindeki volkanik etkinlik sonucu fosilleşmiş ormanın en büyük parçalarından Kuzcapınar Fosil Ağacı’nı, Mahkeme Ağacin Yeraltı Kenti’ni, Abacı Peribacaları’nı, Güvem Bazalt Sütunları’nı, Beşkonak fosil yataklarını ve Karagöl jeositini gezdi. Soldan Sağa: Murat Köksal (Atlas Yayın Direktörü), Salih Bezci (ATO Başkanı), Mehmet Y. Yılmaz (Doğan Burda CEO’su)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.