EĞİTİMİ VE GİRİŞİMCİLİĞİ DENGELEMEK

Capital (Turkey) - - CAPITAL’DEN - Harsh Jethani, Hindistan

Leon, her zaman hayatın bir giysi provası olmadığına inandım. Senin de söz ettiğin gibi her bir günü coşku, merak ve enerjiyle kucaklamak gerektiğini düşünüyorum. Bu ruh, sadece şirket olarak Virgin’ı başarıya götürmekle kalmadı, aynı zamanda hayır kuruluşumuz olan Virgin Unite aracılığıyla harika işler yapabilmemiz için bize ilham verdi.

Aslında bunun nasıl bir çocukluk geçirdiğimle de ilgisi var. Ailem her zaman çok sevgi dolu ve yakındı. Anne ve babam, kız kardeşlerime ve bana, bizi iyiye yönlendiren birkaç temel ilke aşıladı. Bize yaşamın bir armağan olduğunu

CEVAP:MAKINE MüHENDISLIğI SORU: BöLüMüNDE öğRENIM GöRüNüYORUM, BU YıL MEZUN OLACAğıM. OTOMOTIV SEKTöRüNE ILGI DUYDUğUM IçIN BU ALANDA BIR şEYLER YAPMAYı DüşüNüYORUM. ŞIMDIDEN BIR GIRIşIMCI OLMAYA YöNELIK çALışMAMı öNERIR misiniz?

Eğer aklınızda harika CEVAP: bir iş fikri varsa harekete geçmek için bugün, şimdi, şu andan daha iyi bir zaman yok. En uygun zamanın gelmesini beklemenin hiçbir anlamı yok. Çünkü “en uygun zaman” diye bir şey de yok.

Ancak bu, okulu bırakıp iş hayatına atılman gerektiği anlamına mı gelir? Aslında hayır. Bence bazen her ikisini de birlikte yürütebilirsin. Resmi öğrenimle girişimciliği dengeleyebilmek, benzersiz bir öğrenim olanağı sunar. Bu iki ucun koordinasyonundan harika bir sonuç alınabilir.

Belki benim girişimcilik hikayemi okumuşsundur. Okulu girişimci olmak için bıraktığımdan söz ederim. Çünkü öğretilenleri kendi tutkularım ya da aklımdaki kariyer hedefleriyle ilişkilendiremiyordum. Fakat anladığım kadarıyla senin durumun daha farklı, kendi ilgilerinle ilişkilendirebileceğin birtakım önemli teknik bilgiler de öğreniyorsun. Öğrenime devam etmeyi düşünebilirsin çünkü bu sana işine taban oluşturacak beceriler de kazandırabilir.

Çoğu insan için girişimciliğin önündeki en büyük engel, kaynaklara erişim, destek ya da danışmanlık eksikliği değil. Bence en önemli engel, bir konsepti geliştirmek için düzenli işini ya da okuduğu üniversiteyi bırakma olanağının olmaması. Bu aşılması zorlu bir engel olabilir.

Ancak yapmanız gereken ödemeleriniz ya da bakmanız gereken bir aileniz varsa sadece bir start up’a odaklanma fikri gerçekçi gelmeyebilir.

İlla ki hayallerinizden vazgeçmek zorunda değilsiniz. En iyi seçenekle yarı zamanlı bir girişimci olabilirsiniz. Dersleriniz zamanınızı alabilir. Ancak aynı şey yeni bir iş kurmak için de geçerli.

Dünyadaki en başarılı şirketlerden bazıları, fikirlerini hayata geçirmeye çalışan kurucularının hafta sonları ya

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.