KÜRESEL TİCARETTE DURUM KÖTÜLEŞİYOR

Capital (Turkey) - - KONJONKTÜR -

Türkiye ekonomisinde ikinci çeyrekte görülen yavaşlama sadece iç talepteki zayıflamadan kaynaklanmıyor. Bu yavaşlamada dış talebin zayıf olmasının da etkisi var. Son dönemde dünya ekonomisinde de işler iyi gitmiyor. Bu da ihracatın zayıf seyretmesi yoluyla bizim ekonomimize de olumsuz yansıyor.

Hollanda’da kurulu Netherlands Bureau for Economic Policy Analysis (CPB) isimli kurum her ay World Trade Monitor (WTM) adlı bir veri tabanı yayınlıyor. Bu veri tabanında küresel ticarete ve sanayi üretimine ilişkin aylık veriler yer alıyor. Biz küresel ekonomideki güncel gelişmeleri işte bu veri tabanından yararlanarak takip ediyoruz.

WTM’de haziran ayı verileri ağustos ayı sonunda yayınlandı. Böylece ikinci çeyrek döneme ilişkin veriler de ortaya çıktı. Maalesef bu veriler pek iyi görünmüyor. Bu veriler ikinci çeyrekte hem küresel ticaretin hem de sanayi üretiminin zayıfladığına işaret ediyor.

WTM’deki verilere göre küresel ticaret hacmi ikinci çeyrekte mevsimsel düzeltilmiş olarak önceki çeyrek döneme kıyasla yüzde 0,8 geriledi. Küresel ticaret ilk çeyrekte ise yerinde saymıştı. Bu gelişme küresel ticarette işlerin giderek bozulduğunu ifade ediyor.

WTM’deki çeyreksel değişim oranlarında ciddi revizyonlar olabiliyor. Bu nedenle daha az değişkenlik gösteren yıllık değişim oranlarına bakmak daha sağlıklı görünüyor. Ancak küresel ticaretteki duruma böyle bakıldığında da ortaya olumlu bir tablo çıkmıyor. Küresel ticaret ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre sadece yüzde 0,3 artış gösterdi. Bu oran geçen yılın son çeyreğinden beri sıfıra çok yakın seyrediyor.

Küresel ticaretteki bu zayıflık yüzünden dünya sanayi üretimi de zayıf seyrediyor. Mevsimsel düzeltilmiş dünya sanayi üretimi ikinci çeyrekte önceki çeyrek döneme göre sadece yüzde 0,4 artış gösterdi. Bu oran 2015’in ilk çeyreğinden bu yana yüzde 0-0,5 arasında seyrediyor. Küresel sanayi üretimindeki yıllık değişim de geçen yılın ikinci çeyreğinden bu yana yüzde 1-2 arasında bulunuyor. Bu da çok zayıf bir seviyeye işaret ediyor.

Küresel ekonomideki durum kısa vadede düzelecek gibi görünmüyor. Bu nedenle uluslararası kurumlar küresel büyüme tahminlerini yavaş yavaş aşağıya çekiyor. Örneğin OECD geçen ay dünya ekonomisine ilişkin büyüme tahminini yüzde 3’ten yüzde 2,9’a çekti. Bu kurum geçen yıl yaz aylarında 2016’da dünya ekonomisinin yüzde 3,8 büyüyeceğini düşünüyordu. Geçen yıl sonbaharda yüzde 3,3’e indirdiği bu tahminini bu yıl daha da aşağılara çekmek zorunda kaldı. Dünya ekonomisi 2008-2009 krizinden bu yana bir türlü toparlanabilmiş değil ve sürekli beklentilerin altında büyüyor.

Dünya ekonomisi canlanmadıkça Türkiye’deki büyümeye dış talepten fazla katkı gelmesi zor. Bu durumda iş iç talebe kalıyor ama orada da yoğun siyasi belirsizlik yüzünden zayıflama yaşanıyor. Ayrıca iç talebe fazla yüklenmenin de tehlikeleri var. İç talepte aşırı bir canlanma olunca cari açık problemi büyüyor. Bu durumda tek çözüm yapısal reformlara girişip büyümenin ithalata bağımlılığını azaltmak ama şu anda o noktadan çok uzakta bulunuyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.