1 milyar TL’lik ciroyu 10 milyonluk kafa yönetemez

Capital (Turkey) - - ŞİRKET DOKTORU -

Geçenlerde bir büyük şirketin CEO’su, Türkiye’deki şirketlerde yaşanan büyüme sorununa dikkat çekerken şunu söylemişti: “Türkiye’de büyüyüp birkaç basamak üst düzeye ulaşan şirketlerde önemli bir sorun ortaya çıkıyor. Örneğin şirketin cirosu 100 milyon TL’ye geliyor, ancak kurucusu ve yöneticileri, yine 10 milyon TL’lik mentaliteyle yönetmeyi sürdürüyor. Oysa büyümeye paralel liderlik yaklaşımının da değişmesi gerekiyor.”

Türkiye gibi başka ülkelerde de bu sorun var. Türkiye’deki sorunun dikkat çekici olmasının nedeni ise şirketleşme atağının 1980’lerde başlaması, 1990’larda ise zirveye ulaşmasıdır. Kuruluş ve gelişme dönemini geride bırakıp belli büyüklüğe ulaşan şirket sayısı hızla artıyor. Büyümeyle birlikte yönetim ve geleceği kurma sorunu başlıyor.

LinkedIn’in kurucusu REID HOFFMAN, başarı için her ebatta şirket için ayrı bir CEO yaklaşımının, tipinin bulunması gerektiğini, yönetim danışmanı Tim Ferriss’in kitabına da dayanarak paylaşıyor. Ona göre 3 tip şirketin CEO’ları şu profilde olmalı:

1. KÜÇÜK ŞİRKET (1-50 çalışan) Bu tip şirketlerde CEO güçlü bir takım oluşturmak ve birlikte çalışmasını sağlamaktan sorumludur. Öncelikleri sorunları hızlıca saptayıp çözmektir.

2. ORTA ÖLÇEKLİ (50-100 ya da 500-1000) Orta ölçekli şirketlerde CEO’ların süreçlere ve organizasyona odaklanması beklenir. Bu, yeni öncelikler belirlemeyi ve çalışanları eğitmeyi kapsar. Böylece şirketin hedeflerine nasıl ulaşacağını da ortaya koymuş olurlar.

3. BÜYÜK ÖLÇEKLİ (500 ya da 1000 üstü): Bu ölçekte CEO’nun görevi şirketin stratejisine liderlik etmek, şirketin kültürünü korumak ve geliştirmektir. Bu, şirkete uygun yapıyı yaratmayı, doğru kişileri doğru göreve atamayı, kritik kişileri şirkete almayı ve çalışanlara gerekli yetkileri vermeyi de kapsar. CEO’lar geniş kapsamlı düşünceye odaklanmalı, küçük sorunlarla uğraşmaktan kaçınmalıdır.

Hoffman, şirket kurucuları için en büyük zorluğun, şirket yeni aşamalara geçtiğinde ortaya çıktığını söylüyor. Dönüşüm geçiren şirketleri, bir önceki aşamanın kafasıyla yönetmek zorluklara neden oluyor. Bu nedenle kurucuların bu tür büyüme süreçlerinde yerlerini CEO’lara bırakmalarını öneriyor.

Hoffman’ın bir örneği de Japon e-ticaret devi Rakuten’in kurucusu Hiroshi Mikitani’den… Hoffman, Mikitani’nin, “Bir şirket hacmini 3 katına çıkardığında, ücret yönetiminden toplantı tarzına kadar her türlü konunun farklı şekilde ele alınması gerekiyor” diye konuştuğunu aktarıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.